Trakya Üniversitesi Nasıldır, Trakya Üniversitesi Hakkında Bilgi

trakyaYazımızda Trakya Üniversitesi nasıldır, Trakya Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Trakya Üniversitesi ne zaman kuruldu? Trakya Üniversitesi 1982 yılında açılmıştır. Trakya Üniversitesi devlet mi? Trakya Üniversitesi Edirne’de kurulan bir devlet üniversitesidir.

Edirne Türkiye’yi Avrupa sınırında yer alan 165.000 civarında nüfusu olan tarihi ve doğal güzelliklerin hakim olduğu kentimizdir. Tarihi bakımdan güçlü olan kent 100 yıla yakın Osmanlı’ya başkentlik yapmıştır. Çeşitli kervansaraylar, çeşmeler, hamamlar ve camilerin yanında Türk mimarisinin en önemli eserlerinden olan Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii Edirne’de bulunur. Edirne’de bulunan 1400’lü yıllarda tıp eğitimi ve tedavi için kullanılan 2. Beyazıt Külliyesi günümüzde üniversiteye bağlı bir müzedir. Burada dünyanın ilk psikiyatri hastanesi yer alır. Bu hastanede su ve müzikle tedavi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Edirne önemli bir yemek kültürüne de sahiptir. Edirne küçük ve sakin bir kent olduğu için şehir içinde herhangi bir ulaşım sorunu ile karşılaşılmaz. Büyük şehir problemleri pek görülmeyen Edirne büyük şehirlerde olan sosyal olanaklardan mahrum değildir. Şehrin işlek caddeleri, tarihi ve modern çarşıları, gelişmiş sosyal ve kültürel yaşamı öğrencilere önemli olanaklar sunar. Ayrıca İstanbul’a çok yakın olması nedeniyle öğrenciler İstanbul’un nimetlerinden de kısa bir yolculuk sonucu faydalanma fırsatına sahiptir.

Trakya Üniversitesi fakülteleri Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi’dir. Ayrıca üniversitenin bir de devlet konservatuarı vardır. Bu fakültelerde 35.000 dolayında öğrenci öğrenimini sürdürmektedir. Üniversitenin özellikle Balkanlardan gelen 1500’e yakın yabancı öğrencisi vardır.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi 1000 yataklı büyük bir hastanedir. Bu hastaneye yaz stajları için Balkan ülkelerinden dahi tıp fakültesi ve hemşirelik öğrencileri gelmektedir. Tıp Fakültesi tarafından çıkarılan dergi Türkiye’nin uluslar arası düzeyde yer alan tek Tıp Fakültesi dergisidir.

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi 2013 itibarıyla ilk öğrencilerini kabul edecektir. Diş Hekimliği Fakültesi ise yeterli öğretim üyesi sayısına ulaşamadığı için 2013’te öğrenci kabul etmeyecektir.

Trakya Üniversitesi sosyal yaşam anlamında öğrencilerine önemli olanak ve fırsatlar sunar. Trakya Üniversitesi öğrenci kulüpleri aktif olarak çalışan topluluklardır. Bu kulüpler tiyatro gösterileri, müzik dinletileri, folklor aktiviteleri gibi sosyal ve kültürel faaliyetleri yoğun biçimde gerçekleştirmektedir. Üniversiteye bağlı devlet konservatuarı Balkan Senfoni Orkestrası adı altında çeşitli aralıklarla yurtiçi ve yurtdışında konserler düzenlemektedir. Ayrıca üniversiteye bağlı Meriç kenarındaki sosyal tesis öğrencilere doğayla iç içe güzel bir ortam sunar. Bunun yanında üniversite yerleşkelerinden Karaağaç Tren İstasyonu tarihi bir yapıdır. Karaağaç semtinde yer alan, yeşilin hakim olduğu sosyal mekanların hakim olduğu bir konumda bulunur.

Trakya Üniversitesi kampüsleri incelendiğinde şehir merkezinde birkaç farklı yerde yerleşkelerin olduğu görülür. Bu yerleşkelerin çoğu tarihi mekanlarla iç içedir. Trakya Üniversitesi Balkan Kampüsü Edirne şehrinin 5 km dışındadır. Bu kampüs içerisinde Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve devlet konservatuarını barındıran üniversitenin en büyük yerleşkesidir. Ayrıca üniversitenin merkez kütüphanesi de bu yerleşkededir. Trakya Üniversitesi Ayşekadın Kampüsü Edirne merkezde bulunur. Ayşekadın yerleşkesinde Eğitim Fakültesi bulunur. Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otogarın hemen yanında, Mimarlık Fakültesi Selimiye Camii yakınlarındaki tarihi bir askeri kışlada, Güzel Sanatlar Fakültesi eski Karaağaç Tren İstasyonu’nda yer alır. Ayrıca üniversitenin Edirne’nin Keşan, Uzunköprü, İpsala ve Havsa gibi farklı ilçelerine dağılmış yüksekokul ve meslek yüksekokulları vardır.

Trakya Üniversitesi Kütüphanesi haftanın 7 günü 24 saat açık olan üniversite kütüphanelerindendir. Trakya Üniversitesi 800 kişilik yeni ve büyük bir kongre merkezine sahiptir. Burada ulusal ve uluslar arası önemli kongre ve konferanslar düzenlenebilmektedir. Trakya Üniversitesi Edirne’nin Ayşekadın Yerleşkesi’nde bir Teknoparka sahiptir. Burada öğrenciler staj ve iş bulma imkanına sahip olmaktadır. Bunun yanında Edirne sanayisi çok gelişmiş olmasa da Trakya Bölgesi genel anlamda bu açıdan gelişmiş bölgelere sahiptir.

Trakya Üniversitesi İngilizce dışındaki yabancı dillerin öğretilmesini önemsemesinden ve özellikle Balkanlarla olan ilişkilerinden dolayı Bulgarca, Yunanca, Arnavutça ve Boşnakça dersleri vermektedir.

Trakya Üniversitesi Erasmus, Mevlana gibi yurtdışı; Farabi gibi yurtiçi öğrenci değişim programlarına önem veren üniversitelerdendir. Trakya Üniversitesi Erasmus ve Mevlana Programı kapsamında Balkan ülke üniversiteleri başta olmak üzere çok sayıda yabancı üniversite ile anlaşması vardır.

Trakya Üniversitesi nasıldır, Trakya Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin barınma olanaklarından bahsedeceğiz. Trakya Üniversitesi yurtlar açısından en büyük kampüsü olan Balkan Kampüsünde Kredi Yurtlar Kurumu’nun işlettiği yurtlara sahiptir. 2013 içerisinde bu kampüs içerisine 1000 kız öğrenciyi barındırabilecek bir yurt yapılacaktır. Ancak üniversitede devlet yurtlarının kapasitesi tüm ihtiyaca cevap verememektedir. Bu kapsamda şehir içinde yer alan özel yurtlar öğrencilerin talebini karşılamaya çalışmaktadır. Ayrıca kiralar Türkiye standartlarının üzerinde olsa da öğrencilerin bir bölümü de kirada kalmayı tercih etmektedir.

You may also like...

1 Response

  1. Esat diyor ki:

    Ben mak müh okuyorum ingilizce hazırlık eğitimi süper ve kaliteli hocalar var inşallah bu sene mühendislik dersleri alacam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir