Türk Alman Üniversitesi Nasıldır, Türk Alman Üniversitesi Hakkında Bilgi

almanYazımızda Türk Alman Üniversitesi nasıldır, Türk Alman Üniversitesi hakkında bilgi konusunu ele alacağız.

Türk Alman Üniversitesi ne zaman kurulmuştur? Türk Alman Üniversitesi 2010 yılında Almanya ile yapılan uluslararası anlaşma ile kurulan bir üniversitedir. Galatasaray Üniversitesi’nin yanında ikili anlaşmalarla kurulan ikinci devlet üniversitesidir. Bu anlaşmaya göre iki ülke bilim insanları üniversitede nasıl eğitim verileceğinin ana hatlarını belirlemiştir. Bu kapsamda Türk Alman Üniversitesi Avrupa’da marka olan Alman üniversite modelinin iyi yönlerini Türkiye’ye taşımıştır. Türk Alman Üniversitesi ile birlikte iki ülke ilişkileri akademik düzeyde geliştirilmiştir.

Türk Alman Üniversitesi nerededir? Türk Alman Üniversitesi İstanbul’da yer alır. Türk Alman Üniversitesi eğitim dili bazı bölümlerde tamamen Almancadır. Yabancı Diller Yüksekokulu Almanca bilmeyen öğrenciler için Almanca eğitimi verecektir. Bu eğitimi veren öğretim üyelerinin önemli bir çoğunluğu Almanya’dan getirilecektir. Yine üniversiteye alınan öğretim üyelerinin yurtdışında yüksek lisans ve doktora yapmasına önem verilmektedir. Türk Alman Üniversitesi’nde normal dönem derslerinin de bir kısmı Alman profesörler tarafından verilecektir. Ayrıca üniversite Almanya’da bulunan 30’a yakın üniversite ile işbirliği halindedir. Örneğin Türk Alman Üniversitesi mühendislik alanında Dünya’nın önde gelen üniversitelerinden Berlin Teknik Üniversitesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ise Köln Üniversitesi ile birlikte çalışacaktır. Türk Alman Üniversitesi 2013 yılı itibarıyla ilk öğrencilerini alacaktır.

Türk Alman Üniversitesi fakülteleri Hukuk Fakültesi, Fen Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Kültür ve Sosyal Bilimler Fakültesi’dir. Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü olan üniversitenin bir adet de Yabancı Diller Yüksekokulu vardır. Üniversite araştırma üniversitesi olma yolunda ilerleyeceği için lisansüstü ve doktora eğitimine önem verecektir.

2013 yılında Türk Alman Üniversitesi 3 programda öğrenci alacaktır. Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü ve Mühendislik Fakültesi Mekatronik Sistemler Mühendisliği öğrenci alan bölümler olacaktır. Her bir program 40’ar öğrenci alacaktır. Bu bölümlerin sistemleri Türkiye’deki diğer üniversitelerden farklı olarak Türk ve Alman bilim insanları tarafından özgün bir yapıda hazırlanmıştır. Türk Alman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü ve Mühendislik Fakültesi Mekatronik Sistemler Mühendisliği tamamen Almanca ile eğitim yapacakken Hukuk Fakültesi belirli bir oranda Almanca okutulacaktır.

Türk Alman Üniversitesi Türkiye’de Almanca eğitim veren Anadolu Liseleri’ne özel kontenjan açmıştır. Belirli puanı geçen bu tür öğrenciler üniversiteye özel kontenjandan girebilecektir. Ayrıca üniversite lisans döneminde başarılı olan öğrencilerini yazın Almanya’ya staja gönderecektir. Buradaki masrafların tamamı üniversite tarafından karşılanacaktır.

Türk Alman Üniversitesi öğrencileri hem Almancaya hakim olmaları hem de üniversitenin Almanya ile olan ilişkilerinden faydalanarak büyük Alman firmalarından kolaylıkla iş ve staj yeri bulabilecektir. Türk Alman Üniversitesi’nin sağladığı diploma Almanya’da iyi işlerde çalışabilmek için yeterli olacaktır.

Türk Alman Üniversitesi Beykoz kampüsü ormanlık bir alandadır. Kampüsten İstanbul Boğazı’na kısa bir yürüyüş ile ulaşmak mümkündür. 2013’te öğrenim görecek öğrenciler için gereken binalar, alt yapı ve çevre düzenlemesi doğaya uyumlu olacak şekilde yapılmıştır. Yeni ve modern mimarinin kullanıldığı yeni yapıların yapımına kısa sürede başlanması planlanmaktadır.

Türk Alman Üniversitesi ulaşım açısından rahat sayılabilecek bir noktadadır. Kara ve deniz yoluyla kampüse ulaşım mümkündür. Boğaz köprüsünden otobüsle kısa sürede kampüse ulaşmak mümkündür.

Türk Alman Üniversitesi nasıldır, Türk Alman Üniversitesi hakkında bilgi konusunu ele aldığımız yazımızda son olarak üniversitenin konaklama imkanlarından bahsedeceğiz. Türk Alman Üniversitesi yurtlar açısından Beykoz Kampüsü’nde henüz bir yurt düşünmemektedir ancak yerleşkeye yakın bir konumda Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlar bulunmaktadır. Ayrıca öğrenciler İstanbul’un çeşitli yerlerindeki özel yurtlarda barınabileceklerdir.

You may also like...

1 Response

  1. Aysel diyor ki:

    Kızım avusturya Vıyana teknıkte mımarlık okuyor.Oldukça basarılı fakat çok ayrı kalmak endışelendırıyor.Bu nedenle turkıyede okumasını arzu edıyoruz .Okul arastırıyorum bılgısı olan var mı ??

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir