Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Nasıldır, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hakkında Bilgi

vanYazımızda Yüzüncü Yıl Üniversitesi nasıldır, Yüzüncü Yıl Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi ne zaman kuruldu? Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 1982 yılında açılmıştır. Bölgede sonraki yıllarda kurulan üniversitelere önemli katkılar yapmış tecrübelerini aktarmıştır.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi devlet mi? Yüzüncü Yıl Üniversitesi bir devlet üniversitesidir.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi nerededir? Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van’da bulunmaktadır.

Van Doğu Anadolu’da İran sınırında yer alan daha çok Van Gölü ile bilinen tarihi şehrimizdir. Geçmiş devletlerden Urartular’a başkentlik yapmış Güneş’in şehri ismini almıştır. Selçuklu ve Osmanlılar döneminde de önem verilen bir kent olmuştur. Van tarihi güzelliklerinin yanında doğal güzelliklere de sahip olan bir şehirdir. Şehrin önemli bir parçası olan Van Gölü Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencilerine çeşitli su sporlarını yapabilme olanağı sağlar.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van depremine rağmen öğrencilerine ders verebilmiş, eğitimi aksatmamış bir üniversitedir. Bu eğitimin deprem koşullarında en iyi yapılar olan prefabrik yapılarda verilmesi sağlanmıştır. Depremin ardından zarar görmeyen binalar bile deprem mevzuatına göre güçlendirilmiştir. Bunun yanında depreme dayanıklı yeni binalar, spor alanları yapılmıştır. Üniversite aslında depremden güçlenerek çıkmış öğretim üyesi, öğrenci sayısı ve fiziksel yapıların sayısı artmıştır. Depreme rağmen yapılan çeşitli başarı sıralamalarında Türkiye üniversiteleri arasında ilk 30’da yer almıştır.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi fakülteleri 15 tanedir. Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ziraat Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Erciş İşletme Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Denizcilik Fakültesi üniversitenin fakülteleridir. Yüzüncü Yıl Üniversitesi fakültelerinin 14 tanesi aktif olarak eğitimi sürdürmektedir. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi fakültelerinin eğitim dili Türkçedir. Sadece Denizcilik Fakültesi henüz öğrenci almamıştır. Eski bir üniversite olduğu için öğretim üyesi açısından sorunu olmayan alanlarında güçlü okutmanlara sahip olan üniversitedir. Üniversitenin öğrenci sayısı ise 25.000 dolayındadır. Yüzüncü Yıl Üniversitesi yabancı öğrenci sayısı da 100’ün üzerindedir. Özellikle yakın üniversitelerden üniversite tercih edilmektedir.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi 1995 yılında kurulmuştur. Bölgede önemi yüksek olan bir sağlık birimidir. Çok sayıda zor ameliyatın yanında organ nakli yapabilecek seviyede olan bir fakültedir.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 2013 itibarıyla öğrenci alacak yeni bir fakültedir.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Denizcilik Fakültesi gelecek yıllarda aktif hale getirilmesi düşünülen bir fakültedir. Van Gölü ismi göl olsa da boyutlarından ötürü bir denizi andırır. Denizcilik Fakültesi’nin de bu anlamda yöreye ve burayı tercih eden öğrencilere büyük olanaklar sağlayacağı düşünülmektedir.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi 2013 itibarıyla yaklaşık 15 yeni programda öğrenci kabul edecektir. Bunun yanında yeni başlatılan uzaktan eğitim programları ile üniversite öğrenci kabul edebilecektir. Devam zorunluluğu olmayan bu programlar lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim verecektir.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezleri de bölgede sertifikasyon programları açarak bölge insanına katkı sağlamaktadır. Ayrıca Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü lisansüstü eğitim verecek düzeyde üniversite bünyesinde kurulmuştur. Böylece bölgedeki dillerin yaşatılıp geliştirilmesine katkıda bulunulması amaçlanmıştır.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Erasmus, Mevlana gibi yurtdışında eğitim olanağı sağlayan programları etkin olarak kullanan üniversitelerdendir. Farabi Programı ile de yurtiçinde öğrenci değişimleri sağlamaktadır.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrenci kulüpleri aktif olarak sosyal, kültürel, sportif, bilimsel faaliyetler sürdürmektedir. Öğrenci topluluklarının en fazla destek aldığı üniversitelerden birisi Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’dir. Ayrıca Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencilerin sportif faaliyetler gerçekleştirebileceği bir marinaya sahip olan bir üniversitedir. Özellikle su sporlarına yönelik çok sayıda olanak öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Bu konuda Van Gölü’ne uzun bir kıyısının olması üniversiteye avantaj sağlamaktadır.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi yurtlar açısından özellikle depremden sonra yapılan lüks yurtlarla geliştirilmiştir. Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtlarının yanında üniversiteye ait 750 kişilik bir yurt açılmıştır. Deprem sonrası yapılan depreme dayanıklı lüks yurtlarla yurtların kapasitesi 13.000’e ulaşmıştır. Neredeyse talep eden  tüm öğrencilere yurt imkanı sağlanabilmektedir. Şehirde kiralar ucuz olduğu için öğrencilerin bir kısmı da kirada kalabilmektedir.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi burs sağlayan vakfa sahip üniversitelerdendir. İlk 1000’e girip üniversiteyi ilk üç sırada tercih edip yerleşen öğrencilere öğrenimleri boyunca 1000 TL aylık burs ve ücretsiz yurt imkanı sağlanmaktadır. Üniversite Sınavı’nda ilk 5000’e girip ilk sırada üniversiteyi tercih edip yerleşen öğrencilere öğrenimleri boyunca 500 TL aylık burs ve ücretsiz yurt olanağı verilecektir.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi nasıldır, Yüzüncü Yıl Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin tercih robotundan bahsedeceğiz. Yüzüncü Yıl Üniversitesi oluşturduğu tercih robotu sayesinde öğrencilere tercih sürecinde yardımcı olmaktadır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ni tercih edecek öğrenciler üniversitenin web sayfasında bulunan tercih robotuna puanlarını girerek yerleşebilecekleri programları öğrenebilmektedir.

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir