Yalova Üniversitesi Nasıldır, Yalova Üniversitesi Hakkında Bilgi

Yazımız Yalova Üniversitesi nasıldır, Yalova Üniversitesi hakkında bilgi konusu ile ilgilidir.

Türkiye’nin sanayi, nüfus ve turizmde ön plana çıkan bölgesinde yer alır. Buna rağmen bölgede doğal güzellikleri özellikle yeşil alanları korunabilmiş küçük ilimizdir. Çevresindeki iller İstanbul, İzmit ve Bursa’dır. Toplam nüfusu 300.000’in altındadır. İstanbul gibi kalabalık bir şehrin gürültü ve trafik sorunlarından uzak bir şehirdir. Ancak İstanbul’a çok yakın olması şehirde yaşayanlara İstanbul’un imkanlarından kısa bir yolculuk sonucu yararlanma fırsatı vermektedir. Yenikapı’dan Yalova’ya ortalama 90 dakikalık bir feribot yolculuğu sonunda ulaşılabilmektedir.

Yalova Üniversitesi ne zaman kuruldu? Yalova Üniversitesi 2008 yılında kurulmuştur. Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Hukuk Fakültesi olmak üzere üç fakültede eğitim başlamıştır. Bir Dünya üniversitesi olma hedefi olan Yalova Üniversitesi İngilizce eğitime önem vermekte bazı bölümlerinde %30 İngilizce, bazı bölümlerinde %100 İngilizce programları açmıştır.

Yalova Üniversitesi Polimer Mühendisliği Bölümü’nü açarak Türkiye’de eksik olan Dünya’da yaygınlaşmaya başlamış bir programı Türkiye’de okutmaya başlamıştır. Bu mühendislik bölümünde plastiklerin ve kauçukların işlenmesiyle ilgili eğitim verilir. Plastik sektörünün Türkiye’de güçlü olması ve bu alanda yetişmiş personele duyulan ihtiyaç mezunlara önemli bir istihdam olanağı sunmaktadır. Yalova Üniversitesi Kimya ve Süreç Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği programları da Türkiye’de ihtiyaç duyulan bölümler oldukları için açılmıştır. Yalova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği de yine Türkiye’de talebin yoğun olmasından dolayı açılmıştır. Yalova Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği programını Türkiye’de ilk açmış üniversitedir. Bu bölüme 2014 yılından itibaren öğrenci alınması planlanmaktadır. Yalova tersanelere yakın bir kenttir. Makine, Gemi İnşaatı Mühendisleri ve ara elemanlar yetiştirilmesine yönelik üniversite girişimde bulunmuştur. Yalova Merkez Yüksekokulunda bu tür programlara öncelik verilmiştir.

Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde de bölümler açılırken Türkiye’deki ihtiyaç düşünülmüştür. Bu doğrultuda Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü açılmıştır. Türkiye nüfusunun yaşlanması ancak Türkiye’de bir yaşlı bakım geleneğinin olmaması bu konuda ihtiyaç doğurmuştur. Ayrıca bu fakültede tamamen İngilizce olan ve yurtdışından üniversitelerle ikili anlaşmalar yürüten bir İşletme Bölümü mevcuttur. Yalova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü de tamamen İngilizce eğitim vermektedir. Yalova Üniversitesi İktisat ve Uluslararası Ticaret ve Pazarlama bölümleri 2013’te ilk öğrencilerini alacaktır.

Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2013 yılında yüksek miktarda öğrenci alımı yapacaktır.

Yalova turizm potansiyeli bakımından da önemli şehirlerden bir tanesidir. Armutlu, Çınarcık ve Termal Yalova’nın turistik ilçeleridir. Yalova Üniversitesi Armutlu Melek Yüksek Okulu, Çınarcık MYO ve Termal MYO bu turizm potansiyelini değerlendirmek üzere açılmış bölümlerdir.

Yalova Üniversitesi Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Programı, Gıda Teknolojisi Programı, Gıda Kalite Kontrol ve Analiz Programı Armutlu bölgesinde açılmıştır.

Çınarcık oksijen yoğunluğunun ülkemizde en fazla olduğu yerlerden birisidir. Özellikle astım hastaları için önemli olan yüksek oksijenli bir ortam sunar. Yalova Üniversitesi bu potansiyeli değerlendirmek için bu bölgede yaşlı ve özürlü bakımını, çocuk gelişimini ön plana çıkarmıştır. Bu kapsamda burasının öğrenciler için bir araştırma ve uygulama merkezi ortamına dönüştürülmesi hedeflenmektedir. Ayrıca Yalova Üniversitesi Çınarcık bölgesine bir hukuk dalı olan Adalet bölümünü açmıştır.

Yalova Termal bölgesi sahip olduğu kaynak suları sayesinde bu isimle anılmıştır. Bu potansiyeli değerlendirmeyi amaçlayan Yalova Üniversitesi Termal yöresinde turizm ve sağlık ile ilgili bölümleri açmıştır. Yalova Üniversitesi Fizyoterapi bölümü, İlk Yardım Eğitim Merkezi gibi programlar açılmıştır.

Yalova Üniversitesi nasıldır, Yalova Üniversitesi hakkında bilgi konusu ile ilgili yazımızda son olarak üniversitenin Dünya Üniversitesi olma hedefine yönelik bir atılımından bahsedeceğiz. Yalova Üniversitesi yurtdışında özellikle İngiltere ve Amerika’daki üniversitelerle anlaşıp öğrencilerine çift diploma alma imkanı sağlamıştır. Bu imkandan Meslek Yüksekokullarındaki öğrenciler bile faydalanabilecektir. Ancak bu tip üniversiteler paralı olduğu için buralara gidecek öğrencilerin bunu karşılaması beklenmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir