Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Nasıl, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hakkında Bilgi

yildirimYazımızda Yıldırım Beyazıt Üniversitesi nasıl, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi nerededir? Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ankara’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ne zaman kuruldu? Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 2010 yılında kurulmuştur. Kuruluş amacı bir araştırma üniversitesi olmaktır. Kurulur kurulmaz eğitime başlayan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrenci sayısı 3500 dolayındadır. Araştırma üniversitesi olma hedefinden dolayı çok sayıda lisansüstü ve doktora öğrencisi vardır. Ayrıca üniversite bu kadar kısa sürede çok sayıda bölümünü İngilizce olarak açabilmiş ve gereken öğretim üyesini sağlayabilmiştir.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi fakülteleri Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’dir. Kısa sürede 10 fakülteye ulaşabilmesi dikkat çekici bir başarıdır. Ayrıca Yabancı Diller Yüksekokulu ile kendisine bağlı bir devlet konservatuvarı olan üniversitedir. Yabancı Dil hazırlık bölümünün neredeyse tüm bölümlerin öğrencilerine açık olduğu üniversitedir. Yüzde 30 ve tamamen İngilizce olan bölümleri vardır. İslami İlimler Fakültesi ise yakında Arapça okutulacaktır.

Çok sayıda hastaya hizmet veren meşhur Bilkent Atatürk Hastanesi Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne bağlıdır. Üniversite akademisyenleri bu hastanede hem hizmet vermekte hem de eğitim ve araştırma yapmaktadır. İlk açıldığında İngilizce Tıp bölümü, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümüne öğrenci almıştır. Daha ilk yılında puan türlerinde en yüksek puanlı 10 üniversite arasına girmesi üniversitenin başarılı olduğunun bir göstergesidir. İkinci yıl Türkçe Tıp Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ve İşletme Fakültesi öğrenci kabul etmiştir.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Türkiye’de devlet üniversiteleri arasında ilk defa İngilizce hazırlık eğitiminin olduğu fakültedir. Eğitimi yine Türkiye’de bir ilk olarak yüzde 30 İngilizcedir. Öğretim üyelerinin büyük çoğunluğu yurtdışı doktorasına sahiptir.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi yüksek puanla öğrenci alan fakültelerden birisidir. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi birinci ve ikinci öğretimde öğrenci almaktadır. Üniversite kamu ve özelde çok sayıda kurumla anlaşma ve işbirliği yapmaktadır. Bu nedenle Mühendislik öğrencileri stajla ilgili çok fazla sorun yaşamayacaktır.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Erasmus Programı ve farklı şekillerde çok sayıda Dünya üniversitesiyle işbirliği yapmaktadır. Avrupa’da Almanya,  Fransa gibi yaklaşık 20 ülke üniversitesiyle ikili Erasmus Anlaşmaları yapılmıştır. Avrupa dışından da yaklaşık 30 ülke ile ikili anlaşma yapılmıştır. Bu sayede Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrencileri kolaylıkla yurtdışına çıkabilmekte yabancı üniversite öğrencileri de bir dönem Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde eğitim görebilmektedir.

Günümüzde Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ankara’nın değişik yerlerine dağılmış durumdadır. Esenboğa’da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kampüsü modern biçimde yapılmaktadır. Kampüse ulaşım metroyla sağlanacaktır. Bu bölgede kurulacak çeşitli merkezler üniversitenin kurulduğu alanın önemini artıracaktır. Havaalanına yakın bir bölgede olması sebebiyle gelecekte çok sayıda uluslararası konferans üniversite bünyesinde yapılabilecektir.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi  yoğun bir sosyal faaliyet programı olan bir üniversitedir. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrenci kulüplerine daha ilk yıldan önem vermiş 30’un üzerinde öğrenci kulübü üniversite bünyesinde kurulmuş neredeyse tüm öğrenciler bir öğrenci kulübüne üye olmuştur. Bu öğrenci toplulukları bilim, spor, kültür, gezi ve sanat alanlarında etkin olarak faaliyet göstermektedir. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi spor kulübüne üye olan öğrenciler 5 branşta üniversiteyi temsil etmektedir.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrencileri kampüs tamamlanana kadar 5 farklı yerleşkede öğrenim görecektir. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ‘ne bağlı Bilkent Atatürk Hastanesi yakınlarında üniversitenin inşaat faaliyetleri devam etmektedir. Tıp Fakültesi’ne bağlı eğitim binaları önümüzdeki yıllarda tamamlanacaktır. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Cinnah kampüsü içerisinde Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi ve İşletme Fakültesi öğrencileri eğitim görmektedir. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Etlik Yerleşkesinde ise Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi öğrencileri öğrenimlerini sürdürecektir.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi nasıl, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda üniversiteyi dünya genelinde önemli bir noktaya getirecek bir projeden bahsedip tamamlayacağız. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Etlik ve Bilkent’te gerçekleştirilecek yapımların ardından yüksek yatak kapasiteli hastaneyle birlikte çalışacaktır. Böylece belki de Dünya’nın en büyük tıp fakültesi haline gelecektir.

You may also like...

1 Response

 1. Kadir Ali Secer diyor ki:

  Düzeltme

  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi nde 10 fakülte ( haberde Güzel sanatlar Fakültesi eksik)
  Ayrıca Esenboğadaki ana kampüs inşaatı Tamamlanana kadar Üniversitemiz Ankara Merkezde 5 ayrı yerleşkede hizmet vermektedirç
  Ovacık Yerleşkesi
  Etlik Yerleşkesi
  Cinnah Yerleşkesi
  Bilkent Kampüsü
  Ulus Ek Bina

  Öğrenci kulüp sayımız şu an itibarıyla 39

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir