Jay-Z Kimdir, Hayatı, Jay-Z Hakkında Bilgi

jay-zYazımızda Jay-Z kimdir, Jay-Z hayatı ve Jay-Z hakkında bilgi konusunu ele alacağız.

Jay-Z kimdir? Jay-Z kısaca ünlü ABD’li hip hop müzisyeni olarak bilinir. Son zamanlarda kayıt yapımcısı olarak ve eğlence sektöründeki girişimleriyle ismini duyurmaktadır. 1980’lerin sonlarında başladığı başarılı hip hop şarkıcılığı kariyeri elde eden yüksek albüm satışları yakalayan ve Grammy Ödülleri kazanan bir ünlüdür.

Jay-Z ne zaman doğdu? Jay-Z 1969 yılında doğmuş bir şarkıcıdır. Jay-Z’nin doğum tarihi 4 Aralık 1969’dur. Jay-Z’nin burcu nedir? Jay-Z’nin burcu yaydır.

Jay-Z’nin kısaca hayatı, nasıl ünlü oldu? Jay-Z’in ailesi babası tarafından terk edildiği için kendisi ve üç kardeşi annesi tarafından yetiştirilmiştir. Maddi ve manevi yönden zor bir çocukluk dönemi geçiren yetenekli şarkıcı 1982’de yazdığı bir şarkıda 12 yaşındayken abisinin takısını çalabilmek için onu kolundan vurduğunu itiraf etmiştir. Amerikalı ünlü rap şarkıcısı AZ ile aynı liseye gitmiş gittiği lise kapandığı için yeni bir lisede eğitim hayatına devam etmek durumunda kalmıştır.

Jay-Z’in gittiği ikinci lisede de bugün ünlü olan The Notorious B.I.G. ve Busta Rhymes gibi ünlü rapçilerle birlikte eğitim görmüştür. Fakat Jay-Z liseyi hiç tamamlayamamıştır. Şarkılarında ve röportajlarında o dönemler uyuşturucu satıcılığına bulaştığını ve kendisine üç defa ateş edildiğini belirtmiştir.

Annesinin doğum gününde aldığı taşınabilir kaset çalar sayesinde müziğe olan ilgisi artan Jay-Z şarkılar yazmaya ve dönemin ünlü şarkıcılarını takip etmeye başlamıştır. Sonunda 1980’lerin sonlarında Amerikalı rapçi Jaz-O’nun  “The Originators” ve “Hawaiian Sophie” gibi parçalarında ismini duyurmaya başlayan Jay-Z müzik kariyerinin başlarında plak şirketleriyle anlaşamadığı için kendi şirketini kurmuş 1996 yılında ilk stüdyo albümü olan “Reasonable Doubt” ile müzik otoritelerinden geçer not alarak tanınmaya başlamıştır. 1998 yılında çıkardığı ve içinde “Can I Get A …” parçasının da yer aldığı üçüncü stüdyo albümü tüm dünyada büyük bir ilgi ile karşılanmış Jay-Z beş platin plak ve “En İyi Rap Albümü” alanında Grammy Ödülü kazanmıştır.

Jay-Z kimdir, Jay-Z hayatı ve Jay-Z hakkında bilgi konusunu ele aldığımız yazımızda son olarak Jay-Z’nin dini nedir  sorusunu cevaplayacağız. Jay-Z’nin bir Ataist olduğu bilinmektedir.

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir