Yat Kiralama Nedir, Yat Kiralaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

yatlarYat kiralama ile ilgili yazımızda yat kiralama nedir açıklanacak, yat kiralaması konusu hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili bilgi vereceğiz.

Yat kiralama nedir? Eğer tatilinizi sevdiğiniz arkadaşlarınız, aileniz veya eğlenceden anlayan iş arkadaşlarınızla eğlenceli bir şekilde geçirmek istiyorsanız charter tekneler yani kiralayarak yolculuk ettiğiniz yatlar sizin için farklı bir alternatif sunmaktadır. Normalde yat kiralama aile veya arkadaş maceraları için kullanılır fakat bu yöntemle işinizle ilgili önemli olayları planlarken çok sayıda fayda elde edebilirsiniz. Çalışanlarınız ideal bir rahatlama olanağı elde eder ayrıca iş arkadaşları arasında sağlıklı ilişkilerin kurulmasının önü bu yöntemle açılabilir. Bunun dışında, eğer şirketiniz müşterileri ile sağlam bağlar kurmak istiyorsa yat kiralayıp düzenlenen gezilerle bu amaca ulaşılabilir. Charter tekne veya tekne kiralama kısaca bir sahil botu veya motorlu yat ile kıyı sahil şeridini dolaşmak veya diğer adaları ziyaret etmektir. Yat kiralama çeşitleri arasında parti için yat kiralama, yıllık yat kiralama, sezonluk yat kiralama, yemekli yat kiralama gibi olanlar vardır. Yazımızda, eğer böyle bir gezi gerçekleştirecekseniz size rehberlik edecek birkaç önemli bilgi vereceğiz.

Yat kiralama işleminde öncelikle kiralama veya charter tipi denilen yöntemler vardır. Temelde iki şekilde kiralama veya charter gerçekleştirilebilir. Yat kiralama tipleri mürettebatlı kiralama veya mürettebatsız kiralamadır. Mürettebatlı kiralamada yat mürettebat ekibiyle birlikte gelir. Bütçenize göre sizin yat yolculuğunuz esnasında ihtiyacınız olan personellerle birlikte kiralama işlemi gerçekleştirilebilir. Kaptanın yanında şef, güverte tayfası, mühendis ve hatta scuba dalgıcını bile ihtiyacınız olması durumunda yatla birlikte kiralamanız mümkündür. Mürettebatsız charter işleminde ise tam tersine, başarılı bir seyahat için bir grubun veya kişinin tüm görevleri üzerine aldığı kiralama şeklidir. Eğer yeterli deneyiminiz yoksa üzülmenize gerek yok çünkü mürettebatsız yat kiralama şirketlerinin bazıları temel denizcilik eğitimi vermektedir.

Yatın büyüklüğü yat kiralama işleminde dikkat edilmesi gereken önemli ikinci husustur. Sınırlı bir bütçeniz varsa ucuza yat kiralama için çok büyük bir yat kiralamamanız gerekir. Dahası, bazı durumlarda çok geniş bir yata zaten ihtiyacınız yoktur. Örneğin aile olarak bir yat gezisi planlıyorsanız 7 kişi için uygun olan küçük ebatlı yatlar sizin için en uygun seçim olacaktır. Küçük bir grup ile yat gezisi düzenliyorsanız ufak yat kiralama yapabilirsiniz. Bu durumda 35-40 fit idealdir. Fakat daha geniş bir takım için yaklaşık 300 fitlik botlar talep edilebilir. Ayrıca dikkat etmeniz gereken diğer husus kiraladığınız botun yaşı ve geçmişidir. Çünkü nispeten daha genç olan botlar daha yüksek güvenlik sunarlar.

Yazımızda yat kiralama hakkında önereceğimiz diğer bir husus varış yerinizdir. Amacınıza ve bütçenize uygun varış yeri düzenlemesi kiralama şirketleri tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Peki, Dünyada yat kiralama ne kadar? Lüks yat kiralamayı tercih edenler haftada yaklaşık 20.000 dolar parayı gözden çıkarabilmektedir. Fakat düşük bütçeli ve uygun yat kiralama yapanlar haftalık 1.000 doların altında para harcayanlar da vardır.

Yat kiralama nedir ve yat kiralaması hakkında bilinmesi gerekenler konularına yer verdiğimiz yazımızı yat kiralama ve yat yolculuğu ile ilgili son bir tavsiyede bulunup sonlandıracağız. Güvenli ve eğlenceli bir seyahat istiyorsanız sene içinde uygun bir zamanında yat gezisini organize etmenizde büyük fayda vardır. Bu sayede yılın belirli zamanları yoğun olarak görülen fırtına ve kasırgalardan kendinizi koruyabilirsiniz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir