Güvercin Özellikleri Kısaca, Güvercin Hakkında Kısa Bilgi

guvercin_ozellikleri_kisaca_guvercin_hakkinda_kisa_bilgiYazımızda güvercin özelliklerini kısaca ele alacak güvercin hakkında kısa bilgi vereceğiz.

İnsanoğlu bir kuş türü olarak ilk güvercin evcilleştirmek işini becermiştir. Neden güvercin beslenir? Güvercinler güzel hayvanlardır. Ayrıca yön bulma gibi özelliklerinden dolayı çok eski zamanlardan beridir beslenmiştir. Su içme ve yavrularını besleme şekilleri gibi farklılıklarıyla diğer kuşlardan ayrılırlar.

Güvercinler kaç çeşittir? Güvercinler süs güvercinleri, besi (etlik) güvercinler ve uçucu güvercinler olmak üzere üç grupta incelenirler.

Süs güvercinleri özellikleri içinde öne çıkan güzellikleridir. Posta güvercini hakkında kısa bilgi olarak uçucu güvercinler oldukları söylenebilir. Yüksekten uçarlar ve takla atabilirler. Güvercinlerin ortalama ömürleri 10-18 yıl arasıdır.

Yazımızın bu bölümünde güvercin ile ilgili kısa bilgiler vereceğiz. Dayanıklı kuş türü olan güvercin ne yapar? Güvercinler gün içerisinde besin aramanın yanı sıra yıkanma, güneşlenme, tüylerini temizleme gibi aktivitelerle zamanlarını geçirirler.

Güvercin nasıl alıştırılır? Güvercinler barınaklarına kolayca alıştırılabilirler. Onların bir yeri benimseyebilmeleri için orada bir süre tutulup beslenmeleri yeterlidir.

Güvercin nerelerde yaşar? Güvercinler buldukları kaya, ağaç kovuklarına veya toprağa yuva yaparlar. Güvercin yuvasını nasıl yapar? Güvercinler yuvalarını tüy, çalı, kuru ot gibi parçaları kullanarak hazırlarlar.

Güvercin kaç yumurta yapar? Dişi güvercin genelde yuvasına 2 tane yumurta bırakır. Erkek güvercin tek başına yumurtaya bakar mı? Dişi ve erkek güvercinler yumurtalarını nöbetleşe beklerler. Güvercin kuluçka süresi kaç gündür? 12 ile 28 gün arasında değişen kuluçka dönemi sonrasında güvercin yavruları doğar.

Güvercin yavrusunun gözleri doğduklarında kapalıdır. Yeni doğmuş güvercin yavrusu nasıl beslenir? Anne ve baba güvercin kursaklarından salgılanan ve “güvercin sütü” denen maddeyle beslerler.

Güvercin özellikleri kısaca, güvercin hakkında kısa bilgi başlıklı yazımızda son soru güvercin yavrusu kaç günde gözünü açar? Güvecin yavruları gözlerini 5-10 günde açarak hızlı gelişimlerini sürdürürler.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir