Bolivya’da Gezilecek Yerler, Bolivya Gezi Notları

uyuniBolivya gezilecek yerler, Bolivya gezi notları başlıklı yazımızda Bolivya ile ilgili önemli detayları özetledik.

Güney Amerika seyahatlerinde en önde gelen yerlerden birisi şüphesiz Bolivya’dır. Bolivya seyahati sizin için her zaman hatırlanacak bir deneyim olacaktır. Tarih sever, kültür meraklısı, doğal güzellik arayan ziyaretçiler fazlasıyla tatmin olacaktır. Bütün bunlarla ve el değmemiş doğal güzellikleriyle estetiğe ve güzelliğe değer veren bir kişinin bundan daha iyi bir ülke bulması zordur. Buna rağmen, Bolivya denilince insanların aklına daha çok zorluklar ve olumsuzluklar gelir. Çünkü insanlar çoğu zaman işçi eylemleri, yolların bozuk olması ve kötü hava şartları sebebiyle seyahatlerini ertelerler. Evet, Bolivya seyahati kolay değildir, ancak bu gezmeyi seven birini caydırmamalıdır. Bu ülkeyi ziyaret ederek kazanacağınız tecrübe çektiğiniz sıkıntılara fazlasıyla değecektir.

Bolivya’nın şaşırtıcı doğal özellikleri ziyaretçilerin bu ülkeyi tercih etme sebeplerinin başında gelir. Diğer Güney Amerika ülkeleri de doğal özellikleriyle bilinir. Örneğin, Brezilya Amazonları, Peru And Dağları, Şili ve Arjantin ise buzullarıyla ünlüdür. Bolivya’da ise tüm bunların özel bir karışımını bulmak mümkündür. Düzgün bir Bolivya gezisinde Andlar’ın, Amazon’ların, çöllerin, bozkırların ve sulak alanların izleriyle karşılaşırsınız.

Titikaka Gölü Bolivya ile Peru arasında yer alır. Dünyada gemi seferine elverişli en yüksek rakımlı göldür. Titikaka Gölü’nün deniz seviyesinden yüksekliği 3810 metredir. Derin ve geniş bir göldür. Geçmişteki insanların bıraktıklarıyla ve günümüzdeki farklı kültürel yaşantılarıyla Bolivya’da ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir.

Bolivya seyahatinde gidilmesi gereken diğer yer Amazon’dur. Bolivya Amazon turu Brezilya, Peru veya Ekvator’dan farklı olarak benzersiz bir deneyimdir. Turlar Rurrenabaque kasabasında başlar. Burada Dünya’da eşi benzeri olmayan bir mikroklima görülür. Bolivya Amazonları vahşi hayata meraklı seyahatçiler için özel bir yerdir. Diğer Amazon gezilerinden farklı olarak insanların ulaşamadığı yer sayısı fazladır.

Bolivya gezilecek yerler, Bolivya gezi notları başlıklı yazımıza son vermeden önce Bolivya’daki bir diğer doğal güzellik olan Uyuni Tuz Düzlükleri (Uyuni Salt Flats) hakkında bilgi vereceğiz. Burası fotoğraf çekmeyi seven gezginlere muhteşem manzaralar sunar. Uyuni’de ayrıca renkli lagünler, karla kaplı volkanlar ve ilginç kaya formasyonları görülebilir. Bolivya’dan sonra Şili’ye geçecek seyahatçiler için Uyuni geçiş noktasında bulunan bir uğranması gereken yerdir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir