Brezilya Karnavalları, Brezilya’da Kutlanan Özel Günler

brezilyaYazımızda Brezilya Karnavallarını ve Brezilya’da kutlanan özel günleri ele alacağız.

Belirli bir ülkede gerçekleşen kutlama ve festivaller ülkenin tarihi gelişimi ve mevcut sosyal değerlere göre gelişir. Latin Amerika’da bu tür olaylar bir bayram havasında geçer. Kasvetli seremonilerden şehvetin öne çıktığı eğlencelere çeşitli organizasyonlar gerçekleştirilir. Güney Amerika’daki bu ülkeler arasında Brezilya festivalleri ile turist çekme özelliğiyle bilinir. Sambanın vatanı Brezilya her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilir.

Brezilya’da gerçekleştirilen festivallerin başında Brezilya Karnavalı gelir. Brezilya Karnavalı her yıl Şubat ve Mart aylarında gerçekleştirilir. Karnaval dolayısı ile Rio kentine her yıl binlerce turist gelir. Asıl önemli seremoni Sambadromo’da gerçekleştirilir. Buradaki samba okulları en yüksek dereceyi alabilmek için yarışır. Kutlama tüm şehirde haftalarca sürer. Buradaki karnaval havasını yaşamak hayatta yaşanabilecek muhteşem bir tecrübedir. Bahia, Recife ve Olinda kendi karnaval kutlamaları olan ayrı kentlerdir. Bu kentler karnavallarında kendi yöresel özelliklerini de ön plana çıkarırlar. Karnaval sezonlarında Brezilya’da özellikle Rio kentinde otellerin ve diğer hizmetlerin fiyatları aşırı bir artış gösterir.

Brezilya’da festival ve kutlamalar Rio Karnavalı ile sınırlı değildir. Haziran boyunca ülkede festas juninas (Brezilya Haziran Festivali) kutlanır. Haziran’da Brezilya’da kış mevsimi yaşanır. Bazı göçebe Brezilyalılar güneydeki soğuk yerlerden kuzeydeki daha sıcak bölgelere kaçar. Festival varoşlardaki halkın onuruna gerçekleştirilir. Olinda, Recife ve Salvador gibi büyük şehirlerde yoğun ilgi görür. Bazı dönemlerde, Haziran Festivali Karnaval kutlamaları ile yarışabilecek boyutlara ve coşkuya ulaşabilmektedir.

Brezilya’da dikkat çekici diğer önemli kutlama ise Brezilya Yeni Yıl kutlamalarıdır. Brezilya kültürünün etkisi kutlamalara farklı bir hava katar. Salvador de Bahia’da Bom Jesus dos Navegantes adı verilen ve 4 gün süren kutlama yapılır. Bu kutlamada insanlar tekneleriyle bir geçit töreni yaparlar.

Ocak ayında Brezilya’da turistlerin kaçırmadığı diğer bir etkinlik Lavagem do Bomfim kültürel etkinliğidir. Kadınlar beyaz yöresel kıyafetlerini giyerler ve lavanta kokulu sular ile kilise merdivenlerini yıkarlar.

Brezilya Karnavallarını ve Brezilya’da kutlanan özel günleri ele aldığımız yazımızı birkaç önemli olayı daha belirtip sonlandıracağız. Brezilya’da değinilebilecek diğer önemli aktiviteler ise sırasıyla şöyledir. Ekim ayında Rio Caz Festivali ve Sao Paulo Bienali, Kasım ayında ise Brezilya Grand Prix’i ülkede gerçekleştirilir.

You may also like...

1 Response

  1. emre diyor ki:

    karnaval deyince saten akla brezilya rio karnavalı gelir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir