Cenevre Nasıl Bir Şehir, Cenevre İle İlgili Bilgiler

geneva01Cenevre nasıl bir şehirdir? Cenevre ile ilgili bilgiler

Yazımızda Cenevre şehri hakkında kısa bilgileri ele alacak Cenevre kentinin nasıl bir yer olduğuna dair paylaşım yapacağız.  Cenevre genellikle kış turizminin canlı olduğu, insanların kış zamanları akın ettiği popüler bir Avrupa kentidir. Bunun yanında kişilerin gün boyu durmadan gezebileceği ilginç ve görülmeye değer ögeler barındırır. Makalenin ilerleyen bölümlerinde Geneva kenti ve çevresi hakkında dikkat çekici bazı gerçeklere değineceğiz.

Cenevre nasıl yazılır? Ana dilinde Genève; İngilizce’de Geneva şeklinde yazılırken Türkçe de Cenevre şeklinde ifade edilir. Cenevre nasıl okunur? İsviçreliler “Jönev”; İngilizce konuşanlar “Ceniva” olarak okur.

Cenevre nereye bağlı? Cenevre İsviçre’ye bağlıdır fakat gerçekte tamamen Fransız bölgesi tarafından çevrelenmiştir. Şehrin bağlı olduğu İsviçre ile karadan çok küçük bir sınırı vardır. Yani toprakları içerisinde yer aldığı İsviçre ile yalnızca 4,5 km uzunluğunda bir hatta sahiptir. Kent üç koldan Fransa bölgelerinin üzerine oturmuş bir görüntüdedir.

Cenevre Fransa ile adeta bütünleşmiş havayolunun bir kısmı Fransız havaalanıymış gibi düşünülmüştür. Aslında günümüz modern dünyasında sınırların pek bir önemi kalmadığından şehrin sınırları çoğu zaman Fransa topraklarına taşmakta, Cenevre’ye gezmeye gelenler fiyat avantajı sebebiyle Fransız otellerinde konaklayabilmektedir.

Cenevre yerine bakıldığında şehrin çok sayıdaki insanla alakalı organizasyonla bağlantısının olmasının büyük bir sürpriz olmadığı anlaşılabilir. Kentin coğrafik pozisyonu geçmişte fazla sayıda Avrupa uzlaşmazlıklarının merkezinde yer almasına neden olmuştur. Bu bölgedeki karışık zamanların yaşandığı dönemlerde Geneva Fransız askerleri tarafından kontrol edilmekteydi. Sonrasında hoşgörü ve ılımlılık kelimeleri ile özdeşleşmeye başlayan bu topraklar 1920 yılında günümüzde Birleşmiş Milletler olarak adlandırılan Milletler Cemiyeti’nin karargahı konumuna gelmiştir. Geçen yıllarla birlikte bu gelenek devam etmiş önemli insancıl organizasyonların temeli Cenevre’de atılmıştır. Bunlar arasında en bilinenleri Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Ekonomi Forumu’dur.

Cenevre tarihine bakıldığında John Calvin ve Püritanizm’in önemli bir yer tuttuğu görülür. Bir devrim sonucu 16. Yüzyılda bağımsızlığını kazanan şehirde John Calvin meşhur bir isim olarak tarihe adını yazdırmıştır. Günümüzdeki sakin ve modern bir kent görünümündeki Cenevre 17. yüzyılda barbar ve ahlaksız olarak tanımlanıyordu. Bu durum John Calvin gibi birkaç kişinin öğretileriyle değiştirilmeye çalışılmıştır. O zamanlar şehirde güçlü püritan yasaları uygulanmıştır. Örneğin kentte kumar kartları ve zar yasaklanmış, barlar kapatılıp incil okunan yerler haline getirilmiş, dini vaaz programlarına katılmak zorunlu olmuş, Pazar hariç günlerde tatil yapılamaz hale getirilmiş, ölümlerin ardından yapılanlar sınırlandırılmış, evler gayrimeşru durumlara karşı denetlenir hale gelmiştir. Kimilerine göre şehrin günümüzdeki duruma gelmesinde bu yasak ve uygulamaların yardımı büyük olmuştur, başkaları ise Calvin’in etkilerinin günümüze hiç yansıması olmadığını iddia etmektedir

Cenevre nasıl bir şehir, Cenevre ile ilgili bilgiler başlıklı yazımızda son olarak kent hakkında az bilinen bir gerçeği paylaşacağız. Deep Purple Smoke On The Water ismindeki rak parçasını Cenevre kenti yakınlarında yaşanan olaylardan ilham alarak dile getirmiştir. Deep Purple hayranları bir konser esnasında Montreux yakınlarındaki bir kumarhanede kazara yangın çıkarmışlardır. Sonrasında bu mekan tamamen kül olmuş, büyük bir duman halkası göl boyunca yığılmış parça da ismini buradan almıştır. Mucize eseri kaza sonucu ölüm yaşanmamıştır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir