Cenevre Nasıl Bir Yer, Cenevre Hakkında Kısa Bilgi

geneva2Cenevre nasıl bir yerdir sorusuna cevap vererek Cenevre hakkında kısa bilgi içeren bir yazıdır.

Yazımızda Cenevre nasıl bir kenttir yanıtlayacak, Cenevre ile ilgili özet bilgilere yer vereceğiz. İsviçre’nin neyi meşhur? İsviçre; saatleriyle, çikolatalarıyla ve çoğu silahlı anlaşmazlıklara karşı yansız tutumuyla bilinen, üç dilin konuşulduğu bir Avrupa ülkesidir. İsviçre ayrıca Zürih ve Cenevre gibi Avrupa’nın iki önemli kentine sahiptir. Bu merkezlerden Cenevre Birleşmiş Milletlerin Avrupa koluna ev sahipliği yapmasıyla meşhurdur. Cenevre birleşmiş milletler binasını barındırmasının yanında değişik ilginç özellikleriyle de insanların ziyaret etme sebebidir.

Cenevre hakkında kısa bilgi verirken başta Cenevre’nin ulaşım açısından acayip bir trafiğe sahip olduğunu belirtmekte fayda vardır. Örneğin Cenevre’de eğer taksi kullanıyorsanız taksi şoförünün kırmızı ışıkta sağa dönmek yerine beklediğini fark edersiniz. Bunu taksimetreyi artırmak için size attığı bir kazık olarak düşünmemeniz gerekir. Taksicinin bu şekilde hareket etmesinin nedeni Cenevre’deki trafik kurallarıdır. Bu güzel İsviçre şehrinde kırmızıda sağa dönüşler yasaktır. Bunun gibi başka sert trafik kuralları olsa da Cenevre hala Avrupa’da en az seyahat sürelerinin yaşandığı kentlerdendir.

İsviçreli ünlüler Cenevre’nin diğer dikkat çekici özelliğidir. Çok sayıda meşhur insan Cenevre kenti ile ilişkilendirilir. Dünyaca ünlü Quenn müzik grubunun solisti Freddie Mercury ve İngiliz sinema yönetmeni ve meşhur oyuncu Charlie Chaplin’in Cenevre’de birer heykeli vardır. Freddie Mercury Cenevre’de göl kıyısında ünlü bir kayıt stüdyosu açmış; Charlie Chaplin ise Cenevre’de son nefesini vermiştir. Frank Zappa ve Sir Arthur Conan Doyle’nin ortaya koyduğu Sherlock Holmes da Cenevre’nin dünyaca ünlü yüzlerindendir. Einstein da Cenevre kökenli bir bilim adamıdır.

Cenevre’nin nüfusunun acayipliği şehrin farklı bir yönüdür. Cenevre havalimanından itibaren şehrin diğer kısımlarına ilerlediğinizde bazı hususlar dikkat çeker. Bu uluslararası Avrupa şehrinin nüfusunun yarıya yakınını yabancılar oluşturmasına rağmen herhangi bir yerde Cenevre camii görmek neredeyse imkansızdır. Bu aslında İsviçre’nin geneli için geçerli bir durumdur.

Cenevre nasıl bir yer? Cenevre, insanların yaşam standardının yüksek, sağlık imkanlarının geniş olduğu varlıklı bir ülkedir. Bu durum diğer ülkelerden gelenlerin fiyatları yüksek bulunmasına yol açabilir. Aslında bu tüm İsviçre için geçerlidir. İsviçre dünya genelinden para toplayan bankaların bulunduğu, hastane kapasitesi açısından sayılı ülkelerden birisidir. Bu kadar zengin insanların yer aldığı bir kentte ilginç olan kent nüfusunun yalnızca dörtte birinin ev sahibi olmasıdır.

Cenevre’de yaşamı etkileyen en önemli konulardan birisi de Birleşmiş Milletler’in Avrupa kıtası genel merkezinin 1948 senesinden beri burada yer almasıdır. Ayrıca uluslararası anlamda önemi yüksek olan Cenevre Konferansı bu kentte düzenlenmiştir. Bunun dışında ünlü www yani (World Wide Web) Cenevre’de ortaya çıkarılmıştır.

Cenevre nasıl bir yer, Cenevre hakkında kısa bilgi başlıklı yazımızda son olarak Cenevre’de yaşamaya ve görmeye değecek ilginçlikler vardır. Ayrıca İsviçre’nin en kalabalık ikinci şehri olan İsviçre bilinmesi ve gözden kaçırılmaması gereken özelliklere sahiptir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir