Cenevre Şehri Hakkında Bilgi, Cenevre Festivalleri

Cenevre şehri hakkında bilgiler, Cenevre hagenevangi festivalleri ile meşhur?

Yazımızda İsviçre’nin Cenevre kenti hakkında bilgi verecek Cenevre’de düzenlenen önemli festivallerden bahsedeceğiz. Kayak tatili için Avrupa’da yer arayanlar için Chamonix uygun bir seçimdir. İnsanlar kış turizminin gelişmiş olduğu bu yerleşim yerine daha uygun olduğu için Cenevre’den ulaşırlar. Böyle bir kış planı olanların önce Cenevre’de biraz zaman geçirmesi güzel bir seçim olacaktır. Çünkü burası görülesi yerleriyle büyüleyici bir şehirdir. Makalede Cenevre’ye gitmeden önce bilinmesi gerekenlere değineceğiz.

Cenevre’de konuşulan diller hangileridir? Cenevre’de aslında fazla sayıda dil konuşulur. Fakat genel olarak İsviçre’nin diğer yerlerinde olduğu gibi Cenevre’nin de ana dili Fransızcadır. Diğer en fazla bilinen diller arasında İngilizce ve Almanca vardır. Bunların dışında İtalyanca ve İspanyolca da yaygın olarak konuşulur.

Cenevre Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği kentin ayrı bir önem kazanmasını sağlamıştır. Cenevre birleşmiş milletler binası devasa bir yapıdır ve Cenevre’ye gelenlerden zamanı olanların çevresinde bir tur atmaları önerilir.

Cenevre neyin merkezidir? Uzun ve etkileyici bir tarihi olan Cenevre Protestan Reform hareketlerinin merkezidir. 16. yüzyılda gerçekleşen Avrupa’nın şekillenmesinde etkili olan bu devrimle Roma’daki Katolik kilisesinden kopuş gerçekleşmiştir. Cenevre reform duvarı gibi eserleri ve Reform hakkında çok daha fazlasını Cenevre’de görmek ve öğrenmek mümkündür.

Cenevre festivalleri hangileridir? Yıl boyunca Cenevre’de çok sayıda meşhur ve geniş katılımlı etkinlik düzenlenir. Hemen herkesin sevebileceği festivaller değişik dönemlerde uluslararası düzeyde gerçekleştirilir.

Fêtes de Genève (Cenevre Festivali): Her sene gerçekleştirilen bir yaz festivalidir. Büyük havai fişek gösterileri ile büyüleyici etkinlikler görülmeye değerdir.

Fête de la Musique (Dünya Müzik Günü): 21 Haziran’da yıllık olarak kutlanan bir festivaldir. Dünya’da yazın ilk günü olan bu güne özel Cenevre’de ve diğer bazı şehirlerde şenlikler düzenlenmektedir.

International Exhibition of Inventions (Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarı): Nisan aylarında gerçekleştirilen Dünya genelinden katılımın yüksek olduğu ünlü bir etkinliktir.

Lake Parade: 1997 yılından günümüze Geneva gölünün iskelesinde Temmuz’da gerçekleştirilen geniş katılımlı bir başka Cenevre organizasyonudur.

Cenevre’de bu bahsettiklerimiz dışında da çok sayıda ünlü etkinlikler her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Gitmeden önce o dönemde olan festivaller hakkında bilgi sahibi olmakta büyük yarar vardır.

Cenevre gölü şehrin kimliğini oluşturan önemli bir özellik katar. Göl kıyısında yürünebilir fakat en iyi manzara için bir bot turu ayarlanıp şehrin güzelliği göl içerisinden seyredilebilir.

Cenevre neyi meşhur? Cenevre fiskiyesi Dünyanın en uzunları arasında yer alması ile ünlüdür ve şehrin simgelerindendir. Cenevre Gölü kıyısı boyunca yürürken Jet d’Eau ismindeki uzunluğu 140 metreye ulaşan bu su şovuna ulaşılabilir. Cenevre’ye gidenlerin bunu kaçırması olanaksızdır çünkü tüm kent boyunca birçok noktadan görülebilir.

Cenevre şehri hakkında bilgi, Cenevre festivalleri başlıklı yazımızda Geneva ile ilgili en önemli birkaç bilgi paylaştık. Bu etkileyici varış noktası kaldığınız süre boyunca sizi eğlendirecektir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir