Cenevre’de Gezilecek, Görülecek Yerler

Sights in GenevaCenevre’de gezilecek yerler nerelerdir? Cenevre’de görülecek, gezilmesi gereken yerler nerelerdir?

Yazımızda Cenevre’de gezilecek, görülecek yerler konusunu işleyeceğiz. Cenevre havaalanı ile başlayan İsviçre seyahati şehrin sunduğu keyifli manzara ile hareketlenir. Bu aslında ana yemekten önceki ufak atıştırmalar gibidir. Çünkü gerçek yolculuk henüz başlamamıştır. Fakat Cenevre havalimanından itibaren yapılan keşif şehrin atmosferini içine çekmek için iyi bir fırsat ve asıl eğlencenin gelmeye başladığının habercisidir.

Cenevre’de gezilecek yerler nerelerdir? Cenevre’ye gidenlerin mutlaka yapmaları görmeleri gereken üç önemli yer vardır. Şimdi bunları sırasıyla ele alalım.

Cenevre gölü çevresinde yürüyüş ilk olarak bahsedeceğimiz İsviçre-Cenevre aktivitesi olacak. Cenevre’nin büyüleyici gölünü görmek, çevresinde dolaşmak ve takdir etmek burada yapılabilecek en kolay ve keyifli eğlencelerdendir. Gölün kuzey veya güney yakalarının her ikisi de keşfedilmeyi bekleyen güzel seçeneklerdir. Suyun büyük bir kısmını gezmek ise birkaç günü alabilir. Gezinti esnasında yapılan egzersiz hem uzun yolculuğun ardından ulaşılan Cenevre havalimanından sonra bacakların açılmasını sağlayan rahatlatıcı bir hareket olacak hem de şehre ısınmayı kolaylaştıracaktır. Göl kenarındaki gezinti yerinin çevresindeki çok sayıda yerleştirilmiş olan banklara oturarak dinlenmek ve oturarak şehrin görüntüsünü izleme imkanı vardır.

Cenevre görülecek yerler arasında La Vieille Ville diğer adıyla “The Old Town” olması gerekir. La Vieille Ville Cenevre’nin en renkli bölümlerinden birisidir. Burası uçak havadayken de fark edilebilen ayrıca Geneva havaalanının transferleri vasıtasıyla ulaşılabilen bir mekandır. Cenevre katedrali The Old Town’da ana cazibe merkezilerindendir ve uzun sayılabilecek bir yürüyüş sonucunda ulaşılabilir. Buradaki en iyi deneyimlerden birisi ise kentin çevresinde amaçsızca dolaşmak ve gözlem yapmaktır. Taş kaldırımlı sokaklar ve mimari yapı kişiyi geçmişe doğru bir yolculuğa götürür. Buradan göl kıyısındaki gezinti alanına ulaşmak çok kolay olduğundan ilk iki gezintiyi aynı güne sığdırmak olanaklıdır.

Genève Jardin Anglais Cenevre de görülmesi gereken yerlerdendir. Cenevre İngiliz bahçesi ismi ile meşhur bir turistik alandır. Şehrin yorucu ve telaşlı ortamından uzaklaşıp biraz yeşil manzara görmek isteyenler için mükemmel bir seçenektir. Buranın meşhur görüntülerinden bir tanesi çiçek saatidir. Bu süslü saat çok sayıda çeşitli ve değişik güzellikteki gerçek çiçeklerden oluşturulmuştur. Çalışır vaziyetteki saat etrafında binlerce çiçekle beraber farklı bir havaya sahiptir. Saatin göstergeleri iki metrenin üzerindedir.

Cenevre’de gezilecek, görülecek yerler başlıklı yazımızda bu hoş şehri gezerken göz önünde bulundurmanız gereken yerleri ele aldık. İsviçre’nin Cenevre kentinde iyi vakit geçirmenizi sağlayacak bu üç önemli durak keyifli vakit geçirmenizi ve güzel anılarla ayrılmanızı sağlayacaktır.

 

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir