Cenevre’de Görülmesi Gereken Tarihi Yerler, Cenevre Nasıl Bir Şehir

geneva04Cenevre’de görülmesi gereken tarihi yerler nerelerdir? Cenevre nasıl bir şehirdir?

Yazımızda Cenevre’ye gidenlerin görüp gezmesi gereken geçmişi eskiye dayanan yerlerden bahsedecek, Cenevre tarihi anlamda nasıl bir şehir sorusunu cevaplayacağız. Cenevre genellikle kış sporu sevenlerden Avrupa’da gözde kış turizm tatil yerlerine gidenlerin uğrak yeridir. Sırf bu amaçla Geneva kentini ziyaret edeceklerin bile bunu bir süre erteleyip şehirde gezebilecekleri ortam mevcuttur.

St Pierre Katedrali:  Geneva Old Town bölgesi kendi içerisinde büyüleyici güzellikler barındırır. Taş döşemeli, dönemeçli kaldırımları; sıcak, lezzetli kahve içilebilecek mekanları ile keyifli bir anı yaşanmasını sağlar. Fakat burada çok eski zamanlara karşı direnip bozulmadan kalmayı başaran en önemli yapı Katedral olmuştur. Bu bölge 5. yüzyıldan beri dindar özellikleri ile ön plana çıkmıştır. St Pierre Katedrali’nin ilk zamanlarındaki görünümü arkeolojik çalışmalarla ortaya çıkarılmıştır. Yani toprak altı arkeolojik alanda bu binanın geçmişi incelenebilir. Günümüzdeki yapı ise 16. yüzyılda John Calvin’in vaaz verdiği kilise olmasıyla meşhurdur. Burası Cenevre’de çok fazla vakti olmayanların hızlıca gezebileceği mükemmel bir cazibe merkezidir. Ayrıca kuleden tüm kenti dolaşmaya lüzum kalmadan geniş bir alanın manzarası izlenebilir.

Cenevre Reform Duvarı (Mur de la Reformation): Dünya tarihinde büyük bir önemi olan Protestan Reform hareketlerinde Cenevre’nin yeri ayrıdır. İlk Protestanlar; Katolik Fransa’yı terk ederek 1523 yılında Cenevre’ye gelmişler, öğretilerini hızlıca yayabilmişlerdir. Bu durum Roma ile yıllar süren anlaşmazlığın yanı sıra Cenevre’nin resmi olarak bir Protestan şehri hüviyetini kazanmasını sağlamıştır. Cenevre Reform Duvarı Parc des Bastions’ta 1909 yılında o dönemde yaşananların bir anısı olarak inşa edilmiştir. Ayrıca duvarın yakınlarındaki Reform müzesinde o dönemi anlatan gösterimler sunulmuştur. Avrupa politika ve din tarihi konusuna merakı olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir. Son olarak bu alanda yer alan park dinlenme için güzel bir seçenektir.

Cenevre’de görülmesi gereken tarihi yerler, Cenevre nasıl bir şehir başlıklı yazımızda son olarak kentin uluslararası görünümü olan ve art arda gezilebilecek Cenevre Birleşmiş Milletler Binası ve Uluslararası Kızılhaç Müzesi hakkında bilgi vereceğiz. Cenevre Birleşmiş Milletler Binası Birleşmiş Milletlerin Avrupa merkez binasıdır. Bu nedenle hem Avrupa tarihinde önemli bir rolü vardır hem de günümüz dünya politikalarının şekillenmesinde etkisi büyüktür. Bu devasa binanın bir cadde karşısında ise Kızılhaç Müzesi yer alır. Kızılhaç müzesi dünyanın en eski insani organizasyonunun gelişimini görmek açısından yararlı olacaktır. Her iki yapı da Cenevre’de görülebilecek farklı alternatiflerdir.

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir