Cenevre’de Nereler Gezilir, Cenevre Müzeleri

geneva02Cenevre’de nereler gezilir? Cenevre müzeleri hangileridir?

Cenevre tatili için bu şehre gelenler hem büyük bir keyif alırlar hem de eğlenceli deneyimler yaşarlar. Burada görmeye değer çok şey vardır. Kentte ziyaret edilmesi, gezilip görülmesi gereken müzeler Cenevre’de nereler gezilir, Cenevre müzeleri başlıklı yazıda ele alınacaktır.

Cenevre Çağdaş ve Modern Sanat Müzesi (Geneva MAMCO Museum): Pazartesi günleri hariç haftanın her günü açıktır. Eskiden sanayi amaçlı kullanılan bir bina günümüzde MAMCO müzesine ev sahipliği yapmaktadır. 1994 yılında açılan müze önemli bir çağdaş sanat merkezi olarak görülmektedir.

Cenevre Doğal Tarih Müzesi (Natural History Museum of Geneva): Dünya genelinde çok sayıda şehirde doğal tarihe adanmış bir müze bulunur. Cenevre’deki de bunlardan farklı değildir. Müzenin yeri Route de Malagnou üzerindedir. MAMCO gibi Pazartesi günleri hariç her gün açıktır. Aile olarak gidilebilecek Natural History Museum of Geneva müzesinde herkesin eğlenebileceği bir aktivite bulunabilir. Müzede çocuklar için özel ayrılmış bir alan da yer alır.

Cenevre Uluslararası Reform Müzesi (Internationales Museum der Reformation): Reform hareketleri dünya tarihinde önemli bir yere sahiptir ve çoğu insan bunu duymuştur. Tabi konu hakkında daha fazla bilmek isteyenler Rue de Cloitre’de bulunan bu müzeyi ziyaret edebilir. Geçmişi 16. yüzyıla dayanan reform olayının başlangıcını konu alan müze, dönem içerisinde yaşanan kritik tarihsel hareketlere ilişkin keşif olanağı sunar. Müzenin konum olarak ise Reform hareketinin başladığı nokta olan orijinal manastırın yerinde kurulmuştur.

Musee Tavel Geneva: Pek alışık olduğumuz müzelere benzemez fakat etkileyici bir yapıdır. Rue due Puits-St-Pierre’de her gün ziyaretçilere açıktır. Cenevre’de Orta Çağlardan 19. yüzyıla yaşamın nasıl değiştiğini gösteren ev dikkatli bir restorasyondan geçmiştir. Müzeyi ziyaret edeceklerin bodrumdaki orta çağdan kalma duvar yazılarına bakması önerilir.

Uluslararası Cenevre Otomobil Müzesi: Cenevre’deki bu müzede göreceğiniz araçlar şu ana kadar gödüklerinizden çok farklı olacaktır. Burada 350’nin üzerinde birbirinden çok farklı araç tipleri görülebilir. Voie-des-Traz’da olan müze Pazartesi ve Salı günleri hariç haftanın her günü açıktır. Araçlar daha çok Alman, İtalyan ve Fransız modelleridir.

Cenevre’de nereler gezilir, Cenevre müzeleri başlıklı yazımızda son olarak burada bahsettiklerimizden daha fazla müzeyi keşfedebileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Cenevre’de herkesin kendi ilgi alanına göre bir şeyler bulabileceği 30’un üzerinde farklı müze bulunur. Old Town bu açıdan araştırılması gereken Cenevre’nin en eski parçasıdır. Aslında şehrin eski sokakları müze havasındadır ve canlı bir tarih yaşatır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir