Cenevre’nin Turistik Yerleri, Jet D’eau Ne Demek

PhotoCenevre’nin turistik yerleri nerelerdir? Jet d’eau ne demektir?

Cenevre’nin turistik yerlerinden Jet d’eau’dan bahsedeceğimiz yazımızda öncelikle şu soruyu cevaplayalım.  Jet d’eau ne demek? Cenevre sahip olduğu pek çok şey ile ünlü bir şehirdir. Fakat bunlar arasında en dikkat çekenlerden ve hatırda kalanlardan birisi Jet d’Eau’dur. Jet d’Eau Cenevre kentine gidenlerin mutlaka görmesi gereken şehrin simgelerindendir. Jet d’Eau Geneva Gölü’nün kıyısında bulunan büyük bir su fıskiyesidir. Cenevre’ye gidenlerin evlerine döndüklerinde mutlaka bahsettikleri Jet d’Eau kişilerde büyük bir hayranlık bırakır. Büyüleyici İsviçre şehri Cenevre’nin sembollerinden olan Jet d’Eau hakkında bilinmesi gereken rehber niteliğindeki bilgiler yazımızda yer alacaktır.

Cenevre’nin turistik yerleri arasında ilk sıralarda yer alan The Jet D’Eau 140 metre yüksekliğinde dünyadaki en büyük su fışkırtan yapılarındandır. Yüksekliği sebebiyle şehrin herhangi bir yerine giderken bile görülebilir. Rhone Nehri ile Cenevre Gölü’nün birleşimine yakın bir konumda yer alır. Suyunu çok yükseklere fırlattığı için uçakla giderken bile dikkat çeken ve büyüleyen bir görsellik sunar.

Cenevre şehri hakkında bilgi araştıranların Jet D’Eau ile ilgili öğrendikleri birkaç şey olabilir. Yazımızın bu bölümünde The Jet D’Eau hakkında az bilinen gerçeklere değineceğiz. Bu konuda öncelikle bahsedeceğimiz The Jet D’Eau’nun dikey boyutu ona ilgi çekici bir manzara vermektedir. Şu anda vereceğimiz sayısal bilgiler bu devasa boyutları anlamanıza katkı sağlayacaktır. The Jet d’Eau saniyede 500 litre hacminde su kütlesini pompalar ve suları havaya doğru 140 metre yüksekliğe fışkırtır. Fiskiyenin sahip olduğu iki adet pompası 500 kW güce sahiptir. Son olarak çalışıyorken herhangi bir zamanda havada fiskiyeler tarafından yükseltilen su miktarı 7000 litre kadardır.

Cenevre tarihi yerleri arasında yer alan the Jet d’Eau’nun geçmişi 19. yüzyıla dayanır. Bugün Geneva’da gördüğümüz aslında orijinali değildir. Gerçekte,  ilk olarak 1886 yılında aşırı akıntıya karşı şehrin enerji ağını korumak amacıyla yapılmıştır. O zamanlar sadece 30 metre yüksekliği olan sıradan bir pompa şeklindedir. Bir kaç yıl sonra su atan yapının güzelliği fark edilmiş ve geliştirilmesine karar verilmiştir. 1891 yılında su yüksekliği 90 metreye çıkarılabilmiştir. Günümüzdeki the Jet d’Eau’nun kurulumu ise 1951 yılında tamamlanmıştır. Cenevre sakinleri bu devasa su kütlesinden çok hoşlanmışlar ve sahip çıkmışlardır. The Jet d’Eau suyunun donduğu zamanlar ve güçlü rüzgarların olduğu günler hariç her an çalışır vaziyettedir. Bu vakitlerde ise tamir işleri gerçekleştirildiğinden diğer zamanlarda genelde arıza yaşamaz.

Cenevre ne zaman gezilmeli sorusunun cevabını kentin en büyük simgelerinden The Jet d’Eau’dan biraz daha bahsederek vermeye çalışalım. The Jet d’Eau inanılmaz biçimde güçlüdür ve yakınlarındayken bu daha iyi anlaşılabilir. En iyi görüşü yakalayabilmek için iskeleye kadar inmek gerekir. Fakat rüzgar bazen sürprizler yapabildiği için ziyaretçiler ıslanabilir. Bu güzel Cenevre sembolünü en iyi ilkbahar ve son bahar mevsimlerinde gittiğinizde seversiniz. Ayrıca akşamları ışıklandırıldığında daha büyük keyif vermektedir.

Cenevre’nin turistik yerleri,  Jet d’eau ne demek başlıklı yazımızda son olarak bir tavsiyeye yer vereceğiz. Uzun lafın kısası, The Jet d’Eau Cenevre’de gidilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken etkileyici bir su gösterisidir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir