Dubai Camileri, Dubai Büyük Cami, Dubai Jumeirah Camii ve Dubai Ali Bin Ebu Talip Camii

dubaiYazımızda Dubai Camileri olan Dubai Büyük Cami, Dubai Jumeirah Camii ve Dubai Ali Bin Ebu Talip Camii’lerine yer vereceğimiz.

Dubai islam dinine inanan insanların çoğunlukta olduğu bir ülkedir. Bu nedenle Dubai’de çok sayıda mescit ve cami bulunur. Dubai’de Müslümanların ibadet edebildiği 200 civarında cami vardır. Özellikle Cuma günleri camiler dolar taşar. Özellikle bu günlerde cami cemaati Türkiye’deki çoğu camide olduğu gibi dışarıya taşar.

Dubai Büyük Cami: İslam kültürünün derin köklerini sembolize eden bir camidir. Bur Dubai’nin tarihi bir bölgesinde konumlanmıştır. Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan en büyük camilerden bir tanesidir. 1250’den fazla inanan aynı anda ibadet edebilir. 1900’lü yıllarda çocuklar için bir mektep olarak inşa edilmiştir. Burada orta okul öğrencilerine gramer, islam ile ilgili bilgiler ve kuran eğitimi verilmekteydi. 1998 yılında gerekli restorasyonlar yapılmış ayrıca 70 metrelik bir minare inşa edilerek günümüzdeki yapısına kavuşturulmuştur. Cami Bur Dubai’de tekstil ürünleri satılan bir pazarın yanında konumlanmıştır. Her gün çok sayıda ziyaretçi tarafından ziyaret edilir. Basit ve sade bir tasarımı vardır. Hızlıca bir cami olarak dikkatinizi çekmez. Ancak cami dışındaki ayakkabıların bolluğu, görenlere buranın önemli bir yer olduğunu gösterir. Kendine has islami mimari fars stili 45 küçük kubbe ve 9 büyük kubbe ve büyük minarelerden oluşur. Minareler mavi mozaik işçiliği ile süslenmiştir. Cam panelleri, taş duvarları ve tahta kapıları ile ayrı bir havası vardır.

Dubai Jumeirah Camii: Dubai’deki en güzel camilerden birisidir. Geleneksel Fatımi mimarisinin izlerinin yanında modern mimari anlayışın yansımaları da bu camide görülebilir. Müslüman olmayanlara islami değer ve kültürü anlatan çeşitli organizasyonlar bu camiye turlar düzenlerler. Büyük Cami’den farklı olarak Jumeirah Camii’ne Müslüman olmayanlar da girebilir.

Dubai Camileri olan Dubai Büyük Cami, Dubai Jumeirah Cami’lerine yer verdiğimiz yazımızda şimdi sıra Dubai Ali Bin Ebu Talip Camii’nde. Bu cami de Bur Dubai’de yer alır. Dubai müzesinin hemen yanında Bur Dubai Meydanındaki tekstil bölgesinde konumlanmıştır. Şekilli kubbeleri ve büyük minaresiyle dikkat çeker.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir