Fontana di Trevi (Trevi Çeşmesi)

Fontana di Trevi (Trevi Çeşmesi)

Bu yazımızda daha önceki yazımızda adını andığımız İtalya’nın Roma kentinde yer alan Fontana di Trevi (Trevi Çeşmesi)’ni ele alacağız.

Fontana di Trevi,  27 metre yüksekliği ve 50 metre genişliğiyle dünyada en çok bilinen çeşmelerdendir. Dönemin usta mimarlarından olan Nicola Salvi tarafından 1732 yılında yapımına başlanan eser 30 yılda tamamlanmıştır. Çeşme beyaz taş heykellerle süslenmiştir. Şehirdeki Barok tarzı en büyük çeşmedir. Arkasında yer alan bina ise klasik bir eserdir. Çeşmenin ortasında Poseidon heykeli, yanlarında bereket ve sağlık tanrıçalarının figürleri yer alır. Fontana di Trevi (Trevi Çeşmesi) Türkçe’de Aşk Çeşmesi olarak da isimlendirilir. Çeşmenin bu isimle anılmasının sebebinin, Platon’un aşka dair felsefesinden ilham alınarak yapılan at figürlerinden kaynaklandığı sanılıyor.

Fontana_di_Trevi_

Fontana di Trevi’ye Roma’nın meşhur dar sokaklarından geçerek ulaşılır. Navona Meydanı’ndan kısa bir yürüyüş mesafesi kadar uzaktır. Şehrin merkezinden çok uzakta değildir. Suyun ve insan kalabalığının sesini belki metreler öncesinde duyabilir ama çeşme ile umulmadık bir anda karşı karşıya gelinir. Çeşmenin önünde merdivenler vardır. Buralarda oturulup günün yorgunluğu çıkarılabilir. Hem gündüz hem de gece aydınlatması altındaki görüntüsü görülmeye değerdir. Ayrıca çeşmeden gelen su sesi ziyaretçilerine huzur verir.

Hemen her saat çevresi kalabalıktır. Bunun sebebi çeşmeden etkilenen insanların uzun süre bölgeyi terk etmek istememesidir. Seyyar satıcılar turistlerin yanına yaklaşıp bir şeyler satmaya çalışırlar. Güvenlik ekipleri değerli eşyalara sahip çıkılması ve yan kesicilere karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda sık sık uyarı yaparlar. Eğer doyasıya seyredip fotoğraf çekmek gibi bir hayaliniz varsa gecenin geç bir saatinde yani 2’den sonra veya sabahın erken saatlerinde şansınız varsa bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Fontana di Trevi’yi ziyaret eden insanların bir de geleneği vardır. Buraya gelen insanlar sırtlarını havuza dönerek sağ omuzlarının üzerinden çeşmenin önündeki havuza bozuk para atarlar. Bunun sebebi yaygın olan bir inanıştır. Bu inanışa göre bu havuza bozuk para atan kimse günün birinde tekrar Roma’ya dönecektir. Bunun yanı sıra çeşmeyi ziyaret eden insanlar aşk ile ilgili dileklerinin kabul olması için ikinci bir bozuk para daha atarlar. Çeşmenin romantik bir havası olduğundan gelen aşıkların birbirine evlenme teklifi etmek için seçtikleri bir mekandır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir