İtalya’da Bir Kent Ostuni, İtalya Tatili İçin Öneri, İtalya’da Görülmesi Gereken Yerler

ostuniYazımızda İtalya’da büyüleyici bir kent olan Ostuni’yi İtalya tatili için öneri olarak sunacağız. Böylece İtalya’da görülmesi gereken yerler listesi için bir yerin ismini daha ekleyebileceksiniz.

Ostuni Güney İtalya’da gezilebilecek harika bir yerlerdendir. Turistler tarafından daha yeni keşfedilmiştir. Puglia’yı ziyaret eden pek çok turist bu kenti de ziyaret etmeye başlamışlardır. Brindisi havaalanından uzaklığı sadece 20 kilometredir. Yüksek tepelerinden doğal bir manzaraya sahip kumsalları görünür.

Ostuni İtalya’da turistler için bir cazibe merkezidir. Özellikle, gece gezilerinin uzatılabilmesi ve yöresel etkinliklerin sürekli canlı olması Ostuni’yi tercih sebebi kılar.

Ostuni ulaşımında dar karayolunu kullanarak gitmeyi tercih ederseniz ve kent sokakları boyunca hareket ederseniz yüzlerce büyük zeytin ağacı görürsünüz. Bu ağaçlar yüz yıllardan beri oradadır. İlk olarak varacağınız yer kentin varoşları olacaktır. Burada karşılaştığınız binalar bile egzotik ve tarihi bir görünüşe sahiptir.

Ostuni kentinin eski ve yeni bölgeleri vardır. Eski bölgelerinin tarihi 2000 yıl öncesine dayanır. Daha yeni olan kısımları ise henüz 19. yüzyılda oluşmaya başlamıştır. Kentin tarihi ise 50000 yıl öncesine dayanır. Eğer tarihi ve arkeolojiyi seviyorsanız, Dellia’nın sergilendiği Monacelle kilisesine uğrayın. Peki Dellia kimdir, nedir? Dellia 25000 yıl önce yaşamış, hamile bir kadının iskeletidir.

Ostuni hakkındaki diğer ilgi çeken özellik evlerinin hemen hepsinin kireç badanalı olmasıdır. Bu özellik, şehre belirli bir mesafeden bakıldığında güzel bir manzara sunar. Yuvarlak köşeli Ostuni binaları yan yana uzanır. Canlı, yuvarlak kenarlı, alçılı duvarlara sahip merdivenlerden çıkılarak çatı bahçelerine ve teraslara çıkılır. Bütün duvarlar beyaz olduğu için güneş ışığı altında canlı bir parlaklık sunar. Tüm pencere kenarları ve kapılar ise turkuaz ve mavinin tonlarındadır.

Ostuni ile ilgili diğer bir gerçek de kentin günün büyük bir bölümünde genellikle sessiz ve sakin olmasıdır. Bölgeye ilk kez gelen turistler burada kimsenin yaşamadığını düşünür. Daha sonra hemen hemen her evin önündeki yeni yıkanmış çamaşırları gördüklerinde yanıldıklarını kabul ederler. Buradaki sessiz yaşam rahat biçimde doğanın keyfini çıkarmanızı olanaklı hale getirir. Bunun yanında, Ostuni’nin tepede kurulmuş olması bölgeyi her zaman havadar ve serin tutar.

İtalya’da bir kent olan Ostuni’yi yazımızda ele aldık, İtalya tatili için önerilebilecek bir yol olduğunu gördük. Bu güzel kentin neresinde kalırsanız kalın, keyif alabileceğiniz bir şeyler mutlaka bulabileceğiniz için İtalya’da görülmesi gereken yerler listesine eklemeniz gerektiğini de söyledikten sonra yazımızı sizin için güzel bir bilgi ile sonlandıracağız. Piazza della Libertà Ostuni’nin merkezindedir. Yani kentte nereye giderseniz gidin kaybolmanız imkansızdır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir