İtalya’da Gezilecek Yerler

Bu yazımızda İtalya’da gezilecek yerleri ele alacağız. Konuyu ele alırken ülkenin gezilecek önemli şehirlerini sırayla inceleyeceğiz.

Roma: İtalya’da nereler gezilmeli sorusuna cevap olarak verilebilecek, ülkede en çok turistin ziyaret ettiği şehirdir. Sanatın ve dinin kentin tarihinde önemli bir yeri vardır. İtalya’nın aynı zamanda başkenti de olan Roma’da gezilelecek yerlerin başında Fontana di Trevi yani aşk çeşmesi gelir. Bunun yanı sıra Colleseum da önemli bir mekandır. Roma İmparatorluğu döneminde Colleseum gladyatör dövüşlerine ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca şehirde Navona Meydanı da görülmesi gereken bir yerdir. Meydanda, ünlü İtalyan sanatçılar tarafından yapılmış üç şaheser çeşme birbirine paralel olarak sıralanmıştır. Piazza di Spagna yani İspanyol Meydanı Roma’da gezilebilecek bir diğer önemli yerdir. Meydana ismini veren İspanyol Merdivenleri’ne oturabilir, sanat şaheseri çeşmelerinde serinlenebilir.

 Venedik: İtalya’da kanalları ve gondollarıyla ünlü gezilmesi gereken yerlerdendir. Adriyatik denizindeki küçük adaların taş köprülerle birleştirilmesi sonucu kurulmuş bir şehirdir. Bu sayede şehirde çok sayıda kanal ve köprü vardır. Şehrin en dikkat çekici meydanı San Marco Meydanı’dır. Meydan üzerinde tarihi San Marco Katedrali yer alır. Şehri dolaşmak için kanallar kullanılmaktadır. Şehirde yapılacak Gondol gezisi belki eşine hiç rastlanmayacak bir macera sunacaktır.

pisa

Floransa: İtalya’nın merkezinde yer alan Floransa, rönesansın ilk kez ortaya çıktığı yerdir. Meşhur eğik Pisa Kulesi ile İtalya’da gezilecek turistik yerlerdir. Kule şehrin de merkezi olan Duomo Meydanı’nda yer alır. Meydanda Pisa Kulesi dışında 2 yakın yapı daha bulunur. Çan Kulesi ve Vaftizhane de aynı meydanda yer alır. Şehir Arno Nehri tarafından ikiye bölünmüştür. Ponte ve Vecchio Köprüsü Floransa’da görülmesi gereken önemli yapılardır. Köprünün üzerinden eşsiz Vasari Koridoru geçer. Floransa’nın manzarasının en iyi görülebildiği yer Michelangelo Tepesi’dir. Floransa’nın en hoşa giden meydanı ise Piazza Signori yani senyörler meydanıdır. Michelangelo’nun eserleri bu meydanda yer alır. Santa Maria Del Fiore ise şehrin görülmesi gereken çarpıcı yapısıdır. Bu katedral oldukça büyüktür ve kubbesi şehrin her yerinden görülebilir.

Napoli: İtalya’nın en büyük üçüncü şehridir. Bir dönem İtalya’ya başkentlik yapan şehir tarih, kültür ve sanat kentidir. Şehir Vezüv Yanardağı’nın eteklerinde yer alır. İstanbul’dan yaklaşık iki saatlik bir uçak yolculuğu sonucu şehre ulaşılabilir. Şehir dağlık bir alan üzerine kurulmuştur. Napoli’nin kuzeyinde zengin şehri Santa Lucia şehri yer alır. Santa Lucia eşsiz manzaralar sunan tepelere sahiptir. Güney bölgesi ise dar sokakları ve bakımsız evleriyle bilinir. Napoli İtalya’nın tarihi eserleriyle ünlü şehirlerindendir. Şehir özellikle kaleleriyle ün kazanmıştır. Bu kalelerin ilginç yapısı şehri İtalya’da gezilecek görülecek yerler listesine kolayca sokmaya yeter. 12. yüzyılda deniz üzerindeki küçük bir yarımadaya kurulmuş Castel Dell’ovo, şehrin en yüksek yerine kurulmuş Castel Sant’elmo ve görkemli Castel Nuovo bunlardan en önemlileridir. Ayrıca şehirde bir de önemli bir antik kent yer almaktadır. Pompei Vezüv yanardağının patlamasıyla yok olmuş tarih öncesi bir kenttir. Pompei yüzyıllar geçmesine rağmen bozulmamış en büyük Roma kalıntısıdır.

Siena: İtalya’da gezilmesi gereken şehirler listesine dahil ettiğimiz bu kentte bütün dar sokaklar Campo Square yani Campo Meydanı’na çıkar. Bu meydan istiridye şeklindedir ve eskiden hayvan pazarı olarak kullanılmıştır. Meydanın hemen yakınında bir dönemler yönetim binası olarak kullanılan Palazzo Pubblico, 300 senelik mermer meşe çeşmesi ve meşhur çan kulesi yer alır. Siena’da 17 mahalle bulunur ve her mahallenin ayrı bir hayvan simgesi vardır. Bu simgeler mahallenin sokak adlarının yerine sokak başlarına asılıdır.

Bologna: İtalya’da gezilecek yerler listesine son olarak dahil ettiğimiz Bologna’da bulunan Torre Degli Asinelli Kulesi’nden şehrin önemli bir kısmı görülebilir. Bologna kızıl şehir olarak bilinir. Dante, Kopernik ve Erasmus gibi önemli bilim insanlarının okuduğu Avrupa’nın en eski üniversitesi olan Bologna Üniversitesi bu şehirde yer alır. Şehirde orta çağ mimari yapısı korunmuştur. Piazza Maggiore adındaki meydanda orta çağdan kalma saraylar yer almaktadır. Şehirde yer alan San Petronio kilisesi dünyanın en büyük kiliselerinden biridir ve mermer ve tuğladan oluşmuştur. Bologna’da şehrin bütün sokaklarında revaklara(sundurma benzeri yapılar) rastlanır. Yağmur ve güneşten korunmaya yarayan revaklar sayesinde Bologna Dünya’nın en fazla sütun barındıran şehridir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir