Kiev Nedir, Tarihi, Kiev Yorumları

ukraynaYazımız Kiev nedir konusunu, Kiev tarihi hakkında bilgileri ve Kiev şehri ile ilgili yorumları içermektedir.

Efsaneye göre Kiy, Schek ve Khoryv adında üç erkek kardeş ve Lybid adında bir kız kardeşten oluşan bir hükümdar ailesi vardı. Kiy güçlü bir Slav topluluğunu yönetiyordu ve halkı için yeni bir yerleşim yeri arıyordu. Dnepr ırmağının doğduğu güzel tepelere ulaştıklarında mavi ırmağın ve kestane ağaçlarının oluşturduğu muhteşem doğa görüntüsüne hayran olur ve buraya yerleşmeye karar verir. Buraya bundan yaklaşık 1500 yıl evvel bir şehir kurarlar ve en büyük kardeşlerinin ismini onurlandırmak için Kiev ismini şehre verirler. Prens Kiy ve ailesi Kiy dedikleri tepeye, Schek Schekavitsa olarak adlandırılan tepeye, Khoryv ise Khorevitsa olarak adlandırılan tepeye yerleşir.

Kiev, 882 yılında geçmişi eskiye dayanan güçlü Kievan Rus bölgesinin başkenti olur. 998 yılında Prens Vladimir Hristiyanlığı kabul eder. 1240 yılında Kievan Rus bölgesi Moğol’lar tarafından işgal edilir. İşgalin ardından şehir yeniden inşa edilir. 1362’de Kiev ve Ukrayna’nın büyük bir bölümü Litvanya ve Polonya egemenliği altında yaşamaktadır. 1654’te ise Rusya İmparatorluğu ve ardından da Sovyetler Birliği toprakları içerisinde gösterilir.

1991 yılında Ukraynalılar oylarıyla bağımsızlığı seçerler ve Kiev başkent olur. O tarihten sonra Kiev, Ukrayna’nın politik, ekonomik ve kültürel yaşamının merkezi olur.

Kiev nedir konusunu, Kiev tarihi hakkında bilgileri ve Kiev şehri ile ilgili yorumları içeren yazımızı Kiev tarihinde önemi büyük olan turuncu devriminden bahsederek sonlandıracağız. Kiev ile ilgili son yıllarda yaşanmış bir olay olan turuncu devrimi, tüm dünya tarafından yakından takip edilmiştir. 2004 yılının Kasım ayında Kiev şehri Turuncu Devrimi’nin merkezi haline gelir. Binlerce insan sokaklarda seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protesto hareketine katılır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir