Londra Tren İstasyonları, Londra Ulaşım Ağı

trenYazımızda Londra tren istasyonlarından ve bu istasyonların Londra Ulaşım Ağı üzerindeki etkisinden bahsedeceğiz.

Liverpool Street tren istasyonu Londra’daki tren istasyonlarının başında gelir. 1874 yılında açılmıştır ve şehrin en yoğun istasyonudur. Liverpool Street tren istasyonunun sınırlarını Great Eastern Main Line ve West Anglia Main Line oluşturur. Ayrıca, Stansted Express için terminal görevi görür. İstasyon Network Rail Company tarafından işletilir ve Londra Metrosu ile bağlantılıdır. İstasyonun hizmet verdiği büyük varış noktalarından bazıları Cambridge, Harwich, Chelmsford, ve Norwich’tir. Buna ek olarak Stansted havaalanı ile Southern havaalanına da hizmet verir.

Londra’daki tren istasyonlarından diğeri Birmingham New Street Demiryolu’dur. Birmingham New Street Demiryolu en büyük demiryollarından birisidir. Birmingham şehrine hizmet veren ana istasyondur. Sizi Birmingham’a götüren trenlerin büyük bir çoğunluğu bu istasyondan geçer. İngiliz demiryolu sistemi için merkezi bir aktarma noktasıdır. İstasyon 1854 yılında açılmıştır. Her yıl istasyondan 5 milyondan fazla kişi geçmektedir. İstasyonu geliştirmek için düşünülen projeler birkaç yıl içinde gerçekleştirilecektir.

Londra tren seferleri için kullanılan diğer istasyon Glasgow Central’dir. Glasgow Central, 1879 yılında açılmıştır. Genelde İskoçya’nın en büyük şehri olan Glasgow’a hizmet vermektedir. Glasgow ile İngiltere’deki varış noktaları arasındaki tüm seyahatler için büyük bir aktarma noktasıdır. Network Rail Company tarafından işletilmektedir. Her yıl 25 milyondan fazla yolcu istasyona uğramaktadır.

Londra tren istasyonlarından ve bu istasyonların Londra Ulaşım Ağı üzerindeki etkisinden bahsettiğimiz yazımızı Euston hakkında bilgi verip sonlandıracağız. Euston toplam yolcu trafiği bakımından Londra’da ilk 5’te olan bir tren istasyonudur. 1837 yılında açılmıştır. Mimarisiyle bayağı bir geçmişe sahiptir. Ancak şimdi yenilenmiş ve Londra’dan İrlanda’ya açılan en önemli kapı konumuna gelmiştir. Network Rail Limited’in bir parçası olan Euston tüp istasyonuyla bağlantılıdır. Euston tren istasyonuyla ilgili dikkat çekici bir diğer nokta, istasyonun Saint Pancras uluslararası istasyonuna yürüme mesafesinde olmasıdır. İstasyon ayrıca East Coast Main Line ve King’s Cross İstasyonu’na yakındır.

You may also like...

3 Responses

  1. kadir güzin diyor ki:

    Ben istanbuldan Londra Gatwik hava alanına ineceğim. oradan Liverpol ^-‘a merkezdeki otelde kongreye katılacağım.En ucuz en kolay ulaşuımım nasıl olur?

  2. veli diyor ki:

    Evet. istanbuldaki sorun maalesef Londra ve diğer büyük kentlerde de var

  3. tuğba diyor ki:

    Londra da trafik çekilmez, 1920 de 2013 ten daha çabuk bir noktadan diğerine ulaşılabildiğini duymuştum, geriye en önemli seçenek demiryolu. Londra şehrinin demiryolu ağı gerçekten gelişmiş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir