Münih’te Gezilecek Yerler, Münih’teki Müzeler

Yazımızda Münih’te gezilecek yerlere özellikle Münih’teki önemli müzelere değineceğiz. Sanat eserleri, bilimsel eserler ve mimari eserleri ile Avrupa’nın en önemli kentlerinden birisi şüphesiz Münih’tir. Aşağıda Münih’teki bazı önemli müzeler hakkında bilgi verdik.

Deutsches Museum: Her yıl yaklaşık 2 milyon ziyaretçi bu müzenin büyük kapısından içeri girer. Dünyanın en büyük bilim müzesi olma özelliği ile insanları cezbetmektedir. Müzenin iç ve dış mimarisi büyüleyicidir. Bu mimariden etkilenen Amerikalılar Şikago Bilim ve Teknoloji Müzesi mimarisine benzer özellikleri yansıtmışlardır. Deutsches Müzesi’nin yakınlarında sıcak içecek içebileceğiniz kafeler bulunmaktadır. Bu kafelerde müzik enstrümanları ve yeni teknolojiler sergilenmektedir.

Munich Stradtmuseum: Münih şehir müzesi olarak da isimlendirilir. Münih’in sosyal tarihine ışık tutan bir müzedir. Şehrin kültürel tarihi ve milli sosyalizm müzede sergilenmektedir. Ayrıca Erasmus Grasser’in eserleri de müzede kendine yer bulmuştur. Kukla tiyatrosu ve fotoğrafçılık tarihi üzerine de ilginç sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Bütün bu özelliklerine rağmen müzeyi gerçekten özel kılan eşsiz mimarisidir. Bu mimariyi görenler 1920’lerin Alman sessiz filmlerini anımsar. Köşeli yapısı ve şekillerin konumlanışı ile görülmeye değer bir mimariye sahiptir. Bu özelliklerinin yanında müzeden otel, restoran ve barlara ulaşım da çok kolaydır. Müzeyi öğleden sonra ziyaret edip ardından Münih gece hayatını keşfe çıkabilirsiniz.

Alte Pinakothek Museum: Müzenin ismi Yunanca bir kelimedir. Eski galeri anlamına gelir. Şehir Münih’in merkezinde yer alır. Müzenin çevresinde çok sayıda otel ve kafe bulunur. Öğle yemeğine çıkmadan önce ziyaret edilmesi önerilebilecek bir müzedir. Daha sonra eğer isterseniz tüm öğleden sonranızı müzenin koridor ve galerilerini gezerek geçirebilirsiniz. Avrupa’daki eski ustaların eserlerinin en çok bulunduğu müzelerden birisi olması özelliği ile meşhurdur. Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli, Raphael, Rembrandt gibi büyük ustaların eserlerinin bir bölümü bu müzede sergilenmektedir.

Münih’te gezilecek yerlere özellikle Münih’teki önemli müzelere ilişkin değindiğimiz yazımızda üç tane Münih’te gezilmesi ve görülmesi gereken müzeye yer verdik. Kısaca özetlersek Almanya’da sanatla, tarihle ve kültürle dolu bir tatil geçirmek istiyorsanız Münih tam size göre bir şehir.

You may also like...

1 Response

  1. xelçuk diyor ki:

    Münihde yaşıyor amaa münihde bu kadr gezilecek yer varmış hiç birini gezmiyroum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir