Peru’da Ne Yapılır, Ne Yenir, Peru’da Nereye Gidilir

peruYazımızda Peru’da ne yapılır, ne yenir, Peru’da nereye gidilir konusunu ele alacağız.

Peru zengin kültürel mirası olan güzel bir Güney Amerika ülkesidir. Harika manzaralı yerleri, tarihi bölgeleri ve eğlenceli festivalleri Peru’yu popüler tatil yerleri arasına sokar. Ziyaret edilebilecek çok fazla yer ve görülecek çok fazla şey vardır.

Peru’da Gezilecek Yerler: Peru, karla kaplı dağlarıyla nefes kesen güzelliğe sahip bir kara parçasıdır. Eğer keşfetmeyi seven bir gezginseniz, Peru’ya özgü tabiatın yansıdığı vadi ve tepeler boyunca manzarayı yaşayarak gezebilirsiniz. Macera sever turistler lama üzerinde uzak köyleri ziyaret edebilir, bazı tepelere çıkmaya çalışabilirler. Beyaz Şehir olarak bilinen Arequipa’ya düzenlenen gezi buradaki koloni zamanlarından kalan kültürel yaşamı görmek açısından önemli bir tecrübedir. Ayrıca bu gezide volkanik tepelerin ve vadilerin merkezi de görülmüş olur. Peru’nun başkenti olan Lima büyük müzeleri ve hareketli gece yaşamıyla diğer bir güzel şehirdir.

Tepelerin güzelliğini yaşadıktan sonra Amazon yağmur ormanlarını yavaş bot gezileriyle keşfedebilirsiniz. Bu yağmur ormanları flora ve faunaların doğal yaşam alanlarıdır. En iyi tıbbi bitkilerin bazıları Amazon yağmur ormanlarında bulunur. Bu şaşırtıcı bitkilerin yanında ilginç renklere sahip kuşlar ve vahşi yaşamın tüm özellikleri burada görülebilir. Bu olağanüstü manzaranın fotoğraflarını çekmekten kendinizi alamayacağınız için kameranızı yanınızda getirmeyi unutmayın. Ayrıca Dünya’nın en yüksek gemi seferlerine elverişli gölü olan Titicaca Gölü bir diğer cazibe noktasıdır. Burası hem hoş bir manzaraya sahiptir hem de rahat bir piknik için elverişlidir.

Peru tarihi yerleri: İnka tapınaklarının eski kalıntıları ve eski mezarlıklar tüm Peru boyunca görülür. Kalıntılar iyi korunduğu için sizde geçmişte yolculuk yapıyormuş hissi uyandırır. Peru’nun zengin kültürel mirası yüzlerce yıl öncesini kapsar. Eğer mücadeleci bir ruha sahipseniz mağaraları keşfe çıkabilir, unutulmuş tapınakları gezebilir, geçmişte kalmış dini mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Peru yemekleri: Perulular festivalleri sevdikleri kadar yemeyi de severler. Her yıl, Peru lezzetlerinin ön plana çıkarıldığı 3000’in üzerinde festival düzenlenir. Burada sunulan yiyecekler geçmiş ve günümüzün lezzetini harmanlayıp sunduğu için turistler tarafından sevilir. Bu yemeklerin en ünlüleri okyanus yumuşakçaları, nadir patates yemeği gibi yemeklerdir.

Peru’da ne yapılır, ne yenir, Peru’da nereye gidilir konusunu ele aldığımız yazımızda Peru hakkında bilmeniz gereken ayrıntılara yer verdik. Macera yaşamayı, keşfedilmemiş doğayı ve Güney Amerika Mutfağını seviyorsanız Peru gitmeniz gereken ülke.

You may also like...

2 Responses

  1. selim diyor ki:

    yaklaşık 30 milyon nüfuslu bir ülke peru

  2. çağlar diyor ki:

    peru da gezerken lama üzerinde yolculuk ilginçmiş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir