Singapur Camileri, Sultan Camii, Singapur Jamae Camii, Abdul Gafoor Camii

singapurYazımızda Singapur camilerinden Sultan Camii, Singapur Jamae Camii ve Abdul Gafoor Camii hakkında bilgi vereceğiz.

Modern tarihinin genç mimari eserlerinin yanında Singapur’da yüz yaşını doldurmuş eserler de yer almaktadır. Bu eserler günümüzde hala ibadet yerleri olarak kullanılmaktadır. Singapur’da inanan Müslümanlar tarafından kalabalık bir şekilde dini görevlerin yerine getirildiği çok sayıda cami bulunmaktadır.

Singapur Sultan Camii bir başka deyişle Sultan Mescidi: Caminin 1842’ye uzanan uzun bir geçmişi vardır. İsmi Sir Stamford Raffles tarafından Singapur sultanı yapılan Sultan Hüseyin’den gelmiştir. Sultan ülkeyi yönettiği sarayın yakınlarında bir cami yapılmasını istemiş ve böylece cami inşa edilmiştir. Cami bugüne kadar birkaç yenilemeden geçmiştir. 5000’in üzerinde Müslüman’ın aynı anda ibadet edebileceği büyüklükte bir camidir. Singapur Sultan Camii günümüzde koruma altına alınmış tarihi yapılar arasına alınmıştır.

Singapur Jamae Camii: Singapur’da bulunan belki de en tarihi camidir. Singapur’un merkezi yerinde konumlanmıştır. 1826 yılında yapımı tamamlanmıştır. Jamae Camii Tamil Müslümanları tarafından aynı zamanda Chulia Camii, Maideen Camii ve Büyük Cami olarak da adlandırılır. Sri Marimman Tapınağı ile beraber Çinlilerin yoğun olarak yaşadığı yer olan Chinetown bölgesinde yer alır. Jamae Camiinin yer aldığı sokak da Cami Sokağı ismini almıştır. 1974 yılında ulusal bir anıt olarak kabul edilmiştir. Günümüzde tüm dünyadan çok sayıda ziyaretçi bu harika tarihi yapıyı ziyaret etmektedir.

Singapur camileri hakkında bilgi verdiğimiz yazımızı Sultan Camii ve Singapur Jamae Camiinden bahsettikten sonra Abdul Gafoor Camiinden de bahsedip bitireceğiz. Singapur Abdul Gafoor Camii: Al Abrar camiinin olduğu yerde Dunlop Sokağı’nda 1850’lerde kurulmuştur. Orjinali tahtadan yapılmıştı. 1907’de bu eski yapı bir hayırsever tarafından yeniden yaptırılmıştır. Minareleri ve kubbelerinin muhteşem görüntüsü islami hususlar dikkate alınarak yapılmıştır. Mekke ile görünmez bir eksen üzerine inşa edilmiştir. Camide batı mimarisinin izlerini de görmek mümkündür. Lekeli cam pencereler bu kapsamda dikkat çekicidir. Bu pencerelerden içeri giren ışığın içeride oluşturduğu görüntü görülmeye değerdir. Cami 1979 yılında ulusal anıt olarak kabul edilmiştir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir