Venedik’te Ne Yemeli, Venedik’in Meşhur Yemekleri

bacallaYazımızda Venedik’te ne yemeli konusunda tavsiye verilirken Venedik’in meşhur yemekleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Venedik’i diğer İtalya kentlerinden ayıran kendine has yöresel yemekleri vardır. Bu özelliğiyle Venedik komşu kültürleri de etkilemiştir. Yiyecekler lezzetlidir ve Venedik’in klasikleri olarak adlandırılan bazı tarifler vardır. Venedik’in meşhur yiyecekleri genelde kıyı bölgesi olmasından kaynaklanan balık ile alakalıdır.

Risotto İtalyan Pilavı: Bu yöresel yiyeceğin çok sayıda servis edilme yolu bulunmaktadır. Bu pilavlı yiyecek deniz ürünleriyle özellikle de balıkla yapılır. Karidesle, midye ile hatta ıstakoz ile de yapılan çeşitleri vardır. Farklı bir şey denemek istiyorsanız ‘risotto al nero di seppia’ olarak adlandırılan mürekkep balığının mürekkebinden yapılan çeşidini tercih edebilirsiniz. Bu yemek daha mutfaklarda görmeye alışık olmadığımız koyu siyah bir renge sahiptir.

Baccala İtalyan Balığı: Venedik geçmişinden gelen Baccala İtalyan balığı ile de tanınan bir şehirdir. Kurutulmuş, tuzlu morina balığıdır. Venedikli denizcilerin 1400’lü yıllarda Norveç’in Lofoten Adaları’nda mahsur kaldıkları sırada keşfettikleri bir tariftir. Bu balığın lezzetini sevmişler sonrasında da Venedik’e dönerken yanlarında getirmişlerdir. Zamanla tarifinde değişikliklere uğrayarak Venedik damak tadına uygun bir yemek haline gelmiştir.

Fegato Alla Veneziana: Balık içermeyen meşhur İtalyan yemeklerinden bahsetmeden geçemeyiz. Orta Asya ile tarih boyunca yakın ilişki kurmuş bu bölgenin diğer et türlerini de içeren meşhur yemekleri mevcuttur. Fegato Alla Venezia ekşi ve baharatlı bir yiyecektir. İçerisinde ciğer, soğan, yağ ve ekşiliğini veren sirke yer alır.

Risi e Bisi: Venedik’te yöresel sebzeleri içeren yiyecekler de meşhurdur. Enginar, turp ve bezelye ön plana çıkanlarıdır. Rİsi e Bisi yani bezelyeli pilav Venedik’te bilinen vejetaryen yiyeceklerindendir.

Cicchetti: İtalya’nın elle yenebilen yiyeceğidir. Venedik’teki küçük restoranlardan alınabilen meşhur bir yiyecektir. Kızarmış ekmek, söğüş et ve çeşitli sebzeler içeren türleri olduğu gibi et yerine balık ve köfte içerenleri de vardır.

Tramezzino: Venedik’in meşhur sandviçinin adıdır. Tüm Venedik’te değişik varyasyonlarda bulmak mümkündür. İçerik olarak yumuşak beyaz ekmek ve mayonez çoğunlukla vazgeçilmez unsurlarıdır. Bunun yanında domates, söğüş et, balık, yağ, yumurta, mantar ve enginar içerebilir.

Venedik’e yolunuz düştüğünde Venedik’te ne yemeli, Venedik’in meşhur yemekleri başlıklı yazımızda adı geçen yemekleri denemenizi tavsiye ederiz.

You may also like...

2 Responses

  1. Teoman diyor ki:

    Baccala italyan balığı favori yemeklerimden birisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir