Yat Almak İstiyorum, Yat Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

yatYazımızda birinci veya ikinci el yat almak istiyorum diyen bir kişiye yönelik yat alırken nelere dikkat edilmeli konusunu içermektedir. Bir tekne veya yat almak insanlar için kolay olmayan, insanların çekindiği süreçlerdir. Bu nedenle günümüzde bir yata para ödemeden önce deneyimli aracılara başvurulur. İsterseniz bir aracıya başvurun isterseniz başvurmayın yat alırken bilmeniz gereken bazı öneriler yazımızda yer almaktadır.

Yat alırken dikkat edilmesi gerekenler konusu ile ilgili olarak önce satışta olan yatı incelemesi gerekir. İster yeni bir yat alın ister ikinci el bir yat alın bir kontrat imzalamadan önce incelemeniz gereken birkaç önemli husus vardır. Yatı satın almadan önce mutlaka bir test sürüşü yapmak isteyeceksiniz ama bunun ötesinde dışarıdan da inceleyebileceğiniz alanlar vardır. Aşağıda kontrol etmeniz gereken bazı alanlar belirtilmiştir.

Yat alırken dikkat edilecekler: yatın güvertesi ve teçhizatları, elektrik sistemi, motoru, akü, benzin tankları, sintine, iç kaplama, döşemeler ve kaplamalar, yatın gövde kısmı, pervaneler, şaftlar, kuyruk ayarı, yelkenler, dümen, klape ve diğer operasyonel kontrol kısımları, bir tekne veya yat alırken mutlaka kontrol edilmesi gereken alanlardır.

Yat alırken sormanız gereken sorular nelerdir? Bir yat almadan önce yatın geçmişine yönelik bazı soruları sormanız önemlidir. Bu yat kaç saat denizde çalıştı? Hiç çalışmadan bekledi mi, beklediyse ne kadar süre bekledi? Şu ana kadar ne kadar yol aldı? Geçmişe ilişkin tamir kayıtları var mı? Bu şekilde üretilen sorular ikinci el yat veya tekne almadan önce mutlaka sorulmalıdır.

Yatın faklı özelliklerini test etmek açısından hiç endişe duymanıza gerek yoktur. Sonuçta bir yat almak büyük bir yatırım gerektirir. Bu yatırım kararını vermeden önce düzgün inceleme yapmak önemlidir. Isıtıcıyı test edin, yelkenleri kaldırın, ışıkları birkaç sefer açıp kapayın, çürük ve küf var mı diye bakın, çapayı indirin. Eğer test etme şansınız varsa mutlaka etmelisiniz.

Yat almak istiyorum diyen bir kişiye yönelik yat alırken nelere dikkat edilmeli konusunda profesyonele danışma ile ilgili bir şeyler söylemekte fayda var. Yat almak büyük bir yatırım olduğu için işi bilen birine danışmak önemlidir. Özellikle aldığınız ilk tekne veya yat için bu gibi profesyoneller sizin incelemelerinizde yardımcı olup ihtiyaçlarınıza uygun en doğru kararı vermenizi sağlayacaklardır. Yat aracıları yat incelemeleri için bilgileri ve deneyimleri olan kişilerdir. Yurt dışında özellikle Amerika’da bu uygulama çok yaygındır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir