Yat Temizliği Nasıl Yapılır, Yat Temizlik Malzemeleri, Yat Temizlik Ürünleri

yatlarYazımızda yat temizliği nasıl yapılır, yat temizlik malzemeleri ve yat temizlik ürünleri hakkında bilgi vereceğiz.

Yat sahipleri için en önemli konulardan bir tanesi şüphesiz yat temizliğidir. Bu açıdan ilk adım yat üzerindeki pisliğin ve yüzeydeki tuzlu suyun ortadan kaldırılmasıdır. Bu aşamada temel temizlik malzemeleri su, tekne sabunları, sert olmayan sünger veya yumuşak fırçadır. Yumuşak fırça ve sünger kullanılarak yüzey temizlenir. Pas için leke sökücüler kullanılabilir.

Deniz suyu atma işlemini sona erdirdikten ve kurulama işleminden sonra sıra parlatma işlemine gelir. Bu işlem parlaklığı sağlamanın yanında çizikleri ortadan kaldırmak için de yapılır. Plastik ve fiber cam malzemeler için parlatıcı kimyasallar mevcuttur. Boyayı korumak için kalın cila örtüsüne ihtiyacınız vardır. Bu malzeme boya cilasını, metal bileşenleri ve jel-coat kısmını koruyacaktır. Ayrıca, yüzeyi kirlere karşı kaplayıp ve korozyonu durduracaktır.

Dağkeçisi derisi iyi bir emici örtü çeşididir. Son zamanlarda bu malzeme denizciler tarafından sık kullanılan popüler bir temizlik malzemesi haline gelmiştir. Aşındırmayan bir içeriğe sahiptir ve harika bir emme kalitesi vardır. Roll-off cleaner yat temizliği açısından kullanışlı bir üründür. Bu ürün makine yağından ve yakıt izinden arınmada yardımcı olur. Eğer temizlik yaparken doğaya da zarar vermeyeyim diyorsanız roll-off cleaner adındaki temizleyici tam size göre. Bu ürün güvenli ve doğa dostudur.

Yat temizliği amacına hizmet eden ürünlerin hemen hepsinin kullanımı pratiktir. Bu ürünler kirli güverteleri temizlemelerinin yanında zararsız ve doğa dostudurlar. Pas spreyleri de bu kapsamda değerlendirilebilir. Çok fazla küf gördüğünüz alanlarda bu ürünü püskürterek gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Püskürttüğünüz malzemeyi birkaç dakika yüzeyde bekletin sonrasında yumuşak bir fırça ile yüzeyi fırçalayın. Bu işlem belirli bir süre alacak ve birkaç ayrı uygulama gerektirebilecektir.

Ahşap malzemenin bakımı yorucu olabilir. Bu malzemeyi korumak için gemi güvertesi kaplama bileşiğini kullanmanız tavsiye edilir. Güverteye en azından iki kaplama yapmanız faydalıdır. Böylece tüm sezon boyunca ahşap malzemeyi koruyabilir, böcekleri en az bir mevsim dışarıda tutabilirsiniz. Bu, ayrıca güverteye suyun gelmesini de engelleyecek böylece güverte kaygan olmayacaktır.

Yat temizliği nasıl yapılır, yat temizlik malzemeleri ve yat temizlik ürünleri hakkındaki yazımızı tamamlamadan önce güverte temizleyiciler için önemli bir not düşmekte fayda var. Bu ürünlerle tüm gün fırçalama yapmayın. Sert fırçalamayı gerektirmeyen vaks ürünler tercih edilmelidir. Aşırı raspalama boyaya zarar verebileceğinden vaks ürünü alırken bu hususa dikkat edin. Aynı zamanda metal yüzeyler için de metal parlatıcıları seçerken özen gösterin.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir