Zambiya’da Yaşam, Zambiya Ülkesi Hakkında Bilgi, Zambiya’da Gezi

zambiaYazımız tatil için Zambiya’yı tercih edecekler için Zambiya’da yaşam, Zambiya ülkesi hakkında bilgi ve Zambiya’da gezi konularını içeriyor.

Zambiya gezisinde bazı köylere gidebilmek için filleri araç olarak kullanmanız gerekecektir. Köylerde bölgesel su kaynaklarına ulaşım için de fillerden yararlanılır. Tabii ki bu devasa hayvanları işinizde kullanabilmeniz için dillerinden anlamanız gerekir. Örneğin Zambiya filinin sizinle ne zaman oynamak istedikleri, ne zaman üzerlerinden atmak istedikleri, ne zaman sizi atıp üzerinizden geçmek istedikleri çok iyi kavranmalıdır. Zambiya’da genç fillerin çoğunlukla annelerinin yanında yürümeyi tercih ettiklerini görürsünüz, ama bazen de kulaklarını dikip, hortumlarını kaldırarak üzerinize doğru koştuklarını görürsünüz. Bunu aslında sizinle oynamak için yaparlar. Sizin üzerinize doğru geldiğinizi gördüklerinde sizin koşmanızı beklerler. Böylece onlar da sizi kovalayabileceklerdir. Sizi yakaladıklarında çevrenizde daire şeklinde dönüp garip sesler çıkaracaklardır. Zambiya’da asıl korkulması gereken filler yetişkin, kulaklarını geriye çekmiş, hortumunu aşağı indirmiş biçimde size saldıranlardır. Böyle durumlarda koşarsanız ölme riskiniz yüksektir.

Zambiya gezinizde maymunlarla da sıkça karşılaşırsınız. Maymunlar ağaçtan koparıp küçük bir kısmını yedikleri meyvelerin kalan kısmını filler için yere atarlar. Bunu yapmalarının sebebi muhtemelen maymunlar ağaçtayken fillerin ağacı sallamalarını engellemektir.

Zambiya turu yapacaksanız hipopotamlar konusunda sizi uyarmamızda fayda var. Bu hayvanlar hem tehlikeli olabilmekte hem de geceleri uyumayı neredeyse imkânsız hale getiren gürültü çıkarabilmektedir. Bundan Zambiya’nın yerlileri bile şikâyetçi olduklarına göre bölgeye ilk kez gidenlerin halini siz düşünün.

Zambiya dünyadaki kendi halinde ülkelerden birisidir ve ülkede keyif alınacak çok fazla anı yaşama imkânı vardır. Ancak Zambiya ülkesi hakkında bilgi verirken yılanlarda bahsetmeden geçemeyiz. Özellikle sizi saniyeler içerisinde öldürebilecek çok zehirli türleri bu ülkede yaşar.

Yılanların yanında sizi rahatsız edebilecek diğer küçük yaratıklar karşınıza çıkabilir. Zambiya’daki hamamböcekleri normalden daha büyüktür. Akrepler de büyüktür ve odanızda ayaklarınızın yakınlarına kadar gelebilir. Özellikle yemek yediğiniz odalarda sıkça böyle durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bölgedeki yerli garsonlar akrepleri temizleyip dışarı atarlar. Ancak batıl bazı inançlarından dolayı hiçbir zaman onları öldürmezler. Zambiya’da yaşam, Zambiya ülkesi hakkında bilgi, Zambiya’da gezi yazımızda ülke ile ilgili önemli birkaç detayı öğrenmiş olduğunuzu umuyoruz. İyi tatiller.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir