2014 ÖSS Sistemi

oss2014 ÖSS Sistemi’ni ele alacağımız yazımızda 2013 sonrasında yapılması planlanan değişiklikleri ele alacağız.

Öncelikle yeni ÖSS sisteminde Seviye Tespit Sınavının(STS) 2013’ten sonra artık yapılmaması düşünülüyor. Buna göre Orta Öğretim Başarı Puanının önemi artacak. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı da değişecek. Bakanlık bu kapsamda yeni sisteme geçiş çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalara göre lise ve üniversitelere girişte köklü değişiklikler göze çarpıyor. Bazı özel okullar, Anadolu liseleri ve üniversitelere kendi sınavlarıyla öğrenci alma hakkı getiriliyor.

 

Düşünülen düzenlemeler, aslında lise çeşitliliğinin azaltılması kapsamında, genel liselerin tamamen ortadan kaldırılıp Anadolu Lisesi, öğretmen liselerinin, fen liselerinin ve sosyal bilimler liselerinin de fen ve sosyal bilimler lisesi haline dönüştürülmesi hedefine yönelik bir çalışma olarak dikkat çekiyor. Eskiden öğrenciler evlerine yakın genel liseye doğrudan kayıt olabiliyordu. Yeni sistemde de bu durum değişmeyecek ama öğrenciler artık mahallelerindeki Anadolu liseslerine kayıt olabilecekler. Buradaki sorun belirli liselerin (daha çok tercih edilen) nasıl öğrenci alacağıyla alakalıdır. Bu kapsamda elit okullar diye bir kavram gündemimize geliyor. Örneğin lise kapsamında Anadolu’da her ilde en az bir İstanbul’da yaklaşık 10-15 okul elit okul kapsamında değerlendirilecek. Bu elit okullara girmek için genel bir sınav yapılacak. Yani sonuç olarak sınavlar yine devam edecek. Ayrıca bu okullar alacağı öğrencilerle alakalı belirli özellikler arayabilecek.

Yeni ÖSS Sisteminde yapılacak düzenlemelerle eğer genel sınav kalkarsa eskiden olduğu gibi özel okullar kendi merkezi özel okullar sınavını yapacaklar.

2014 ÖSS Sistemi ile ilgili olarak bazı elit üniversitelere kendi sınavını yapma hakkı verileceğinden bahsedilmektedir. Aslında bu karışık bir konudur. Bu, yeni sistemde yapılan düzenlemenin, sınavı ortadan kaldırırken aslında pek çok sınavın önünü açtığı anlamına gelir. Eğer uygulamaya geçilirse öğrenci, ayrı okullar için birkaç defa sınava girmek zorunda kalacaktır. Farklı üniversiteler aynı güne sınav koyabileceklerinden sınav çakışmaları gibi sorunlar da ortaya çıkabilecektir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir