Bitcoin Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Kullanılır

bitcoinYazımıza Bitcoin nedir açıklayarak başlayacağız ve Bitcoinler nasıl çalışır ve nasıl kullanılır konularına değineceğiz.

Bitcoin para birimi sanal ortamda ödeme yapmak için kullanılır. Bitcoin teknolojileri ile internet üzerinden hızlı ve güvenilir bir ödeme gerçekleştirilebilir. Onay verecek merkezi bir kuruluşa ihtiyaç duyulmaz. Her şey ödeme yapan ile ödeme yapılan arasında olup biter. Bu da ödeme işlemlerinin masraflarını azaltan bir faktördür.

Bitcoin nedir sorusu için yapılabilecek en iyi tanım şu şekildedir. Bitcoin, açık kaynak kodlu bir uç birimden diğerine ileten merkezi olmayan dijital paradır. Fiziksel olmayan maddeler bir veritabanı ile izlenir. Bu veritabanı bir muhasebe defteri gibi kayıt yapar ve iki birim arasındaki ödemeleri gerçekleştirir.

Bitcoin marketi hakkında eklenebilecek önemli bir faktör vardır. Bu işlemler gerçekleşirken herhangi bir birim veya hükümetten bağımsız gerçekleşir. Bu nedenle sistem merkezisizleştirilmiştir. Teoride üçüncü şahıs tarafından manipüle edilme riski yoktur.

Bitcoin nasıl kullanılır konusunda çok merak edilen bir soru vardır. Bitcoin sistemi internet tabanlıdır. Peki, internet aniden giderse ne olur? Online bankacılık, kredi kartı ve ATM işlemlerinizden farklı bir şey gerçekleşmez. Tüm Bitcoin hesapları anında dondurulur ve sistem yeniden desteklenmeye başladığında hesabınızın hiç bozulmadan kaldığını görürsünüz.

Bitcoin’lerin değeri düşebilir mi? Sadece belirli bir mertebeye kadar düşebilir. Bitcoin nasıl üretilir sorusunun da cevabı olan bir formüle göre her 10 dakikada yeni Bitcoin’ler oluşturulur. Ancak Bitcoin miktarı hiçbir zaman 21 milyonu geçmeyecektir. Program yazılımına göre izin verilen en yüksek miktar budur. Her bir Bİtcoin 100 milyon parçaya ayrılabilir. Bu sayede hem değeri artmış hem de daha az harcamayla alınabilir hale getirilmiştir.

Bitcoin nasıl çalışır? Bitcoin’lerin arkasında bir şirket veya kurum var mıdır? Hayır, yoktur. Bu kendini yöneten bir yazılım programıdır. Yapay zekâ özellikleri önceden belirlenmemiş bir çizelgeye göre çalışır ve kodlar değiştirilemez.

Bitcoin’ler sistemden kaldırılıp nakit paraya çevrilebilir mi? Evet Bitcoinlerin bir kısmını veya tamamını değiştirme alanlarında nakit paraya çevirerek Bitcoin para kazanmanız mümkün.

Bitcoin para kazanmaya yarar mı? Bitcoinler yalnızca dijital para birimi olarak değil de bir yatırım şekli olarak da değerlendirilebilir mi? Evet, değerlendirebilir. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. İnsanların gelecekte bunları kullanacaklarını garanti edecek bir şey yoktur. Aynı zamanda genel manada yeni çıkan her teknolojide olduğu gibi oldukça spekülatiftir.

Bitcoin Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Kullanılır konusu hakkında merak edilenleri yazımızda ele aldık. Bugün yüz binlerce kişi tarafından kullanılan bu teknoloji getirdiği kolaylıklar sayesinde gelecekte daha da yaygınlaşacaktır.

You may also like...

4 Responses

 1. Sibel diyor ki:

  Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler icin tesekür ederim. Bitcoin cok ilgimi cekiyor, ve cok merak ediyorum gercekden bütün ödemeler ilerde Bitcoinla mi olacak diye.

 2. mystery diyor ki:

  Bitcoin türkiye de çok fazla bilinmiyordu. artık baya yaygınlaşmaya başlamış demekki

 3. selim diyor ki:

  Türkiye’de ilk Bitcoin etkinliği 9 Haziran Pazar günü Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleşecek.

 4. yusuf fırat diyor ki:

  Acaba bitcoin ile dolaylı deyilde doğrudan para kazanma yolu varmıdkır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir