Borsa İstanbul Nedir Ne Getirmiştir

borsaistanbullogoBorsa İstanbul Nedir, Türkiye Sermaye Piyasası’na ne getirmiştir konusunu yazımızda ele alacağız.

Borsa İstanbul açılmasıyla birlikte 1985 yılında kurulan İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) ortadan kalkmıştır. İMKB, İstanbul Altın Borsası ve Vadeli Opsiyon Borsası tek bir isim altına toplanmıştır. Borsa İstanbul’da esas amaç işlemlerin tek bir çatı altında gerçekleştirilmesidir. Bu sayede uluslararası anlamda işlemler daha kolay yapılabilecektir. Borsa İstanbul’un ayrıca İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi ile mutabık şekilde borsanın dönüşümünü gerçekleştirmek hedefi vardır. Borsa İstanbul, 2013 yılı Nisan ayında 423.234.000 TL sermaye ile resmen kurulmuştur. 3 Nisan 2013 tarihinde İstanbul Ticaret Odası’na borsanın yeni ismi Borsa İstanbul sicil kaydı yapılmıştır. Şirketin eskiden 7 olan yönetim kurulu Borsa İstanbul ile birlikte 9 kişiye çıkarılmıştır. Ayrıca artık piyasalar uluslararası piyasalara uyumlu biçimde saat 9:45’te açılacaktır. Artık borsada endeks olarak IMKB yerine BIST 100 kullanılacaktır.

Borsa İstanbul ile birlikte Türkiye’deki borsalar bir çatı altında konsolide olabilecektir. Bunun yanında Takasbank bu sisteme katılabilecektir. Böylece borsa, bir kar amaçlı şirket haline gelebilecektir. Daha sonra da özelleşebilecektir. Bu özelleşme esnasında teknolojisini geliştirebilecektir. Ayrıca borsanın yeni ürünler çıkarabilmesi hedeflenmektedir. Bu esnada dünya borsalarıyla iş birliği yapılabilecektir.

Daha fazla şirketimizin sermaye piyasası kaynaklarından yararlanmasını sağlamak böylece sermaye piyasasının derinliğini artırmak Borsa İstanbul’un amaçlarındandır. Bunun yanı sıra uluslararası boyutta bakıldığında Türkiye’nin coğrafik avantajlarından faydalanarak bölgedeki sermaye hareketlerini İstanbul’dan yönlendirmek istenmektedir. Bu açıdan bütünleşik bir finansal sistem olmazsa olmazdır. Borsa İstanbul’un tüm borsaları bir araya toplaması bu açıdan önemlidir.

Borsa İstanbul ile birlikte kurumsal bir yapı oluşturulup yatırımcıyı daha fazla çekebilme özelliği kazanılmıştır. Daha önce tasarruf sahibini yatırım yapmaktan alıkoyan sebeplerden birisi, yatırımcının bireysel duyumlarından dolayı yaşadığı kayıplardan ötürü bir daha yatırım yapmama kararı alabilmesiydi. Borsa İstanbul ile başlayan süreç sayesinde yatırımcılar yatırımlarını sermaye piyasaları gibi riskli alanlara kaydırırken bunu bireysel duyumlarla değil işine hakim profesyonel bir sektör tarafından gerçekleştirebileceklerdir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir