Güney Kıbrıs Ekonomik Krizi, Güney Kıbrıs Banka Krizi

Yazımızda uzun süre gündemde kalan Güney Kıbrıs Ekonomik Krizi ve Güney Kıbrıs Banka Krizi’ni ele alacağız.

Güney Kıbrıs iflas haberlerinden önce dünyada çok az kişinin haritada yerini gösterebileceği küçük bir ülke idi. Bugün, tüm Dünya bu küçük ülkenin tarihindeki en büyük banka krizi ile başa çıkmaya çalışmasını yakından takip ediyor.

Eskiden bu ülke, yüksek vergi ödemek istemeyen zenginlerin paralarını yatırdığı vergi sığınağı olarak görülen bankalara sahip bir ülke olarak görülürdü. Güney Kıbrıs, banka müşterileri bulmakta sıkıntı çekmiyordu. Zamanla bankacılık sektörü bir balon gibi şişti ve tüm ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasını bitirdi.

Yunan bonoları Güney Kıbrıs Bankaları tarafından satın alınana kadar her şey iyi gidiyordu. Yunanistan, ödemeleri kriz sebebiyle gerçekleştiremedi. Bankalar iflas etme durumuna geldiler ve hükümetten yardım talebinde bulundular. Ancak hükümet 10 milyar Euro kurtarma paketi hazırlayacak durumda olmadığı için tek seçenek doğrudan Avrupa Birliği’ne gitmekti.

Geçmişte Avrupa Birliği ekonomik krizden kurtarma paketini hazırlar, bankalara da bazı kısıtlamalar getirirdi. Ancak burada yeni bir durum söz konusu idi. Tüm yatırımcılar belirli miktarın üzerindeki yatırımlarından %10-50 arası kayıp yaşayacaklardı. Yatırım vergisi adı altında yapılan kesinti aslında hırsızlıktı. Banka müşterilerine bu refah transferi için hazırlanmak dışında hiçbir seçenek bırakılmıyordu.

Güney Kıbrıs banka krizi yatırımcının bankadan çıkarabileceği veya transfer edeceği paraları kısıtladı ve merkez bankası tarafından onaylanma zorunluluğu getirildi. Bu açıkça müşterilere şu mesajı veriyordu. Bankacılık sektörüne güvenilemez ve göz açıp kapayıncaya kadar tasarruflar elden gidebilir. Güney Kıbrıs’taki insanlar tüm paralarını altın, gümüş gibi para değerinin ötesinde gerçek değere sahip eski para formlarına yatırmaya başlamışlardır.

Güney Kıbrıs Ekonomik Krizi ve Güney Kıbrıs Banka Krizi’nin olumsuzlukları şu şekilde yansımıştır. Güney Kıbrıs örneği Avrupa Birliği’nde yatırım yapacak insanların dikkatli karar vermesi gerektiği sonucunu doğurmuştur. Para değerindeki ciddi belirsizlik ve ekonomik kriz daha çok dikkate alınmaya başlanmıştır. Eğer bu durum böyle devam eder, Güney Kıbrıs’taki gibi Avrupa Birliği’ndeki diğer ülkelerin vatandaşları da paralarına güvenmez hale gelirlerse bankaları kullanmamaya başlayacaklardır. Paralarını bankalardan çekerek ekonomik olayların dışında değerini sabit tutan mal varlıkları üzerine yatıracaklardır. Bu da yeni banka krizlerini gündeme getirecektir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir