Konutta 2013 KDV Oranları

Konutta 2013 KDV oranları bu yazımızda ele alacağımız konudur.

Yeni yılın ilk günlerinde konutta KDV açıklandı. Yeni düzenlemeye göre konutun metrekaresine değil fiyatına göre KDV alınması esası getirilmiştir. Bu şekilde devletin vergi geliri artacaktır. Bundan sonra 150 metrekareden küçük olan dairelerden yüzde 1, 150 metrekareden büyük daireler için yüzde 18 KDV alınmayacak. Konutta yeni KDV oranları uygulamasına göre büyükşehirlerde (2012’de Büyükşehir olan 13 ilimiz dahil) ‘lüks veya birinci sınıf’ inşaat ruhsatına sahip konut projeleri için metrekare değeri 500 ile 1000 TL arasında olan konutlardan yüzde 8, metrekaresi 1000 TL’nin üzerindeki konutlardan ise yüzde 18 KDV alınacak. Konuttan yüzde 1 KDV alınabilmesi için ise konutun metrekare değeri 500 TL’nin altında olması gerekecek. Bu kapsamda yeni yapılan tüm konutlar ‘lüks veya birinci sınıf’ inşaat ruhsatına sahip olduğu için kanun tüm yeni konut projelerini kapsayacaktır. Konutların metrekare değerini belirlerken de emlak vergi değeri, piyasadaki satış değerleri gibi verilerden faydalanılacak.

yeni konut KDV

 

Yeni düzenleme 1 Ocak 2013 tarihinden sonra alınan konut ruhsatları için geçerli olacak. Konutta yeni KDV oranları 2. el konutlara uygulanmayacak yani konutta yeni KDV oranları tamamen yeni yapılan konutlar için geçerlidir. Aynı zamanda kentsel dönüşüm veya afet yasası olarak bilinen yasadan dolayı yıkılıp tekrar yapılacak konutlar için 2013 KDV oranları geçerli olmayacak. Bu açıdan 2013 konut KDV düzenlemesi aslında kentsel dönüşüm yasası paralelinde müteahhitleri daha az vergi için kentsel dönüşüm projelerine ilgi göstermeye itecek.

Konutta yeni KDV oranları 2013 düzenlemesi aslında 31 Aralık 2012’ye kadar ruhsat almış konutları kapsamadığı için bunları daha cazip hale getirmiştir.

Konutlarda 2013 KDV oranlarının belirlenmesinde emlak vergi değeri kavramı önem kazanmış durumdadır. Emlak değer çalışmaları 4 yılda bir özel bir komisyon tarafından yapılmaktadır. Örneğin komisyon, caddeye bakan daire için, boşluğa bakan daire için belirlediği değerden daha fazla emlak vergi değeri belirlemiştir. 2013 yılında da bu çalışma yapılacak ve 2014 yılından itibaren konut KDV’sini etkileyebilecektir. Ancak komisyon tarafından belirlenen emlak değerine karşı yargı yolu açık olduğu için mülk sahibi itiraz edebilecektir.

You may also like...

1 Response

  1. Rakıp diyor ki:

    Konutta yeni kdv oranları hakkında pek çok soruya cevap veren bir yazı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir