Kredi Kartı Hırsızlığı, Kredi Kartı Dolandırıcılığına Karşı Ne Yapmalı

CreditCardYazımız, kredi kartı hırsızlığına ve kredi kartı dolandırıcılığına karşı ne yapmalı konusunda tavsiyelerden oluşmaktadır.

Kredi kartı dolandırıcılığı problemleri, hırsızların banka hesabı detayları gibi gizli detayları kurbanlarından almayı öğrendikleri zaman bir problem olmaya başladı. Eğer hırsız hakkınızdaki tüm bilgileri biliyorsa hırsızlık mümkün oluyor. Bunu siz olduğunuzu iddia ederek kişisel harcamalarında sizin kredi kartınızı kullanarak yaparlar. Bazen bu gibi durumlar hızlıca fark edilemez.  Kurban ancak faturayı aldığında yapmadığı harcamaların farkına vardığında durumdan haberdar olur.

Kredi kartı bilgileri gizlidir. Bu bilgileri hiç kimseye söylememeniz gerekir. Eğer internetten bir şey alıyorsanız size ürün satan şirketin yasal bir şirket olduğundan emin olun. Ayrıca şirket hakkında ön bazı araştırmalar yapmak da önlem olabilir.

Kredi kartı paraya çevirme işlemini gerçekleştirir. Bu nedenle, kredi kartınıza her zaman para gibi yaklaşın. Paranızı hırsızlardan korumak için aldığınız önlemleri kredi kartınız için de alın. Kartın da en az para kadar değerli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Eğer kartınızı kaybederseniz birileri onu kullanarak hizmet veya mal alabilirler. Bir de kredi limitiniz yüksekse o zaman yandınız demektir.

Kredi kartı çalınması durumuna karşı kartınızın üzerinde imzanız olsun. Her kullanımınızda silinmemesi için silinmeyen yazı yazabilen bir kalem kullanın. Bazı alışveriş merkezlerinde alışveriş karşılığı verilen faturaya müşterinin imza atması istenir. Kasiyer imzanın farklı olduğunu fark edip doğrudan yetkililere haber verebilir.

Fatura ve fişlerinizin bazıları kredi kartı alışverişinden gelir. Bunları her zaman saklayın. Fatura geldiğinde fişlerle kredi kartı faturasındaki miktarları karşılaştırın. Böylece harcamaların sizin tarafınızdan gerçekleştirildiğini anlayabilirsiniz. Eğer böyle bir şeyi fark ederseniz size kredi kartı veren kurumdaki yetkiliyle görüşün. Hiç aşina olmadığınız bir harcama fark ederseniz bunu da mutlaka belirtin.

Kredi kartı adres değişikliğine de değinmekte fayda var. Adres değişikliği yapacaksanız bunu önceden bankanıza veya kredi kartı sağlayıcınıza bildirin. Böylece banka hesap durumunun ve faturaların her zaman size geldiğinden emin olabilirsiniz. Adres değişikliklerini bildirmemeniz durumunda başka insanlar bunları elde edebilir ve size karşı kullanabilir.

Kredi kartı hırsızlığı, kredi kartı dolandırıcılığına karşı ne yapmalı başlıklı yazımızı kaybolan kartlar için yapılması gerekeni söyleyip sona erdireceğiz. Kredi kartı iptali kayıp kredi kartları için yapılmalıdır. Eğer kredi kartını kaybetmişseniz bunu bankanıza veya kredi kartı sağlayıcınıza hemen haber verin. Böylece kartınız iptal edilip yapılabilecek harcamalar engellenebilir, şikâyetinizden sonra yapılan harcamalar hırsızı yakalatabilir.

You may also like...

1 Response

  1. seyit diyor ki:

    En tehlikeli dolandırıcılık mağazalarda yapılıyor., “kredi kartlarının kopyalanması” şeklinde oluyor. Karttaki bilgiler gerçek olduğundan, dolandırıcılığın kanıtlanması mümkün olmuyor. kişisel bilgilerin güvenli olmayan sitelere gönderilmemeli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir