Yunanistan’da Yayınlanan, Gösterilen, İzlenen Türk Dizileri

yunanistanYazımızda Yunanistan’da yayınlanan, gösterilen ve yoğun olarak izlenen Türk dizilerini ele alacağız.

Ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan’da kaliteli dizilerin yapılamaması ülkedeki kanalları yurtdışındaki dizilere yöneltti. Bu kanalların bir kısmı Türk dizilerini yayınlamaya başladı. Bu dizilerinin ülkede reyting rekorları kırması başka Türk dizilerinin de önünü açmasının yanında ülkede çıkan belirli tartışmaların da kaynağı oldu. Tüm tepkilere rağmen, bu diziler gündüz kuşağında bile aynı başarıyı gösterebiliyor. Tabi bunun sonucunda da Yunan kanalları dizileri yayından kaldıramıyor.

Yabancı Damat: Yunanistan’da yayınlanan ilk Türk dizisidir. Aşkın sınırı adı ile yayınlanmıştır. 2004 yazında başlamış üç yıl boyunca büyük bir ilgiyle takip edilmiştir. Dizi sürekli reyting listelerinde ilk sıralarda yer aldı. Konusu itibari ile bir istisna olarak kalacağı düşünülüyordu. Ancak hiç de beklenildiği gibi olmadı.

Bin Bir Gece: Yerel bir kanal bu diziyi yayınlamaya başladı. Burada dizi büyük izleyici kitlesine ulaştı. Ardından dizi, tüm Yunanistan’a yayın yapan başka bir kanal tarafından satın alındı. Yerel başarıyı yakalayan dizi aynı başarıyı ülke genelinde de yakaladı. 2010’da listelerde hep ilk sıralarda yer alan dizi uzun süre gazetelerin manşetlerinden inmedi.

Dudaktan Kalbe: 2010’da “Kısmet” adı ile yayınlanmıştır. Yunanistan’da dizi oyuncuları adına siteler kurulmuş, Yunanistan’dan dizideki oyunculara özellikle Burak Hakkı’ya hayran bir grup İstanbul’a gelmiştir. Burak Hakkı için 4500 kişilik bir fan kulübü bile kurulmuş.

Gümüş: Yunanistan dahil pek çok ülkede 80 milyonun üzerinde izleyici tarafından takip edilmiştir. 2010’da yayınlanmıştır. Dizinin Yunanistan’da “Gümüş Ay” ismiyle yayınlanmıştır.

Acı Hayat: 2010 yılında bir Yunan kanalında gösterilmeye başlamıştır. Kenan İmirzalıoğlu faktörü ve dizinin başarılı diğer oyuncuları diziye başarı kazandırmıştır.

Ezel: Yunanistan’da büyük izleyici kitlesine ulaşabilmiş bir Türk dizisidir. 2011 yılında yayınlanmıştır. Bir grup Yunanlı milliyetçi genç dizinin bir bölümünün KKTC’de geçtiğini fark etmişler ve bunun üzerine diziye tepki göstermişlerdir. Bu olumsuzluklara rağmen dizi büyük bir başarı kazanmış, ülkenin en çok okunan dergisi Kenan İmirzalıoğlu’nu kapak sayfasına taşımıştır.

Aşk ve Ceza: Yunanistan’da ilgi ile takip edilmiş bir dizidir. 2011 yılında Yunanistan’da izlenmiştir. Reytinglerde Ezel ve maç programlarıyla yarışabilen sayılı programlardan birisi olmuştur.

Aşk-ı Memnu: 2011 yılında gösterime girmiştir. Panoramik İstanbul manzaralarının sunulduğu dizi Yunanistan’da da büyük bir izleyici kitlesi tarafından izlenmiştir.

Muhteşem Yüzyıl: Dizi daha yayınlanmadan DVD’leri büyük talep görmüştür. İlk bölümü 2012’de yayınlanmıştır. Yunanistan’da bir ön yargıyı kırmayı başarmış bir dizi olarak tarihe geçmiştir. Milliyetçi tepkilere rağmen dizi yayınlanmaya ve rekorlar kırmaya devam ediyor.

Unutulmaz: 2012’de yayınlanmaya başlayan bir diğer dizidir. Yunan kanalında yayınlanmaya başladığı anda reyting listelerinde ilk sıra yer aldı. Dizinin başrol oyuncuları Yunan dergilerinde kapaklara taşınmıştır.

Yer Gök Aşk: 2012’de Unutulmaz ve Lale Devri dizileri ile aynı zaman diliminde farklı bir kanalda yayınlanmıştır. Büyük bir izlenme oranı elde etse de Unutulmaz dizisinin gölgesinde kalmıştır.

Lale Devri: 2012’de Unutulmaz ve Yer Gök Aşk dizileri ile aynı zaman diliminde farklı bir kanalda yayınlanmıştır. Büyük bir izlenme oranı elde etse de Unutulmaz ve Yer Gök Aşk dizilerinin arkasında kalmıştır.

Deniz Yıldızı: Yunanistan’daki diğer 2012 yılı dizisidir. Bu dönemde ard arda çıkan Türk dizileri Yunanlılara çeşitli Türkçe kelimeleri ezberletmiştir.

Sıla: 2012’nin yaz aylarında yayınlanmaya başlamıştır. Yaz aylarında EURO 2012 maçları ile reyting konusunda mücadele etmiştir. Yunanistan milli maçlar dışında listede ilk sırada yer almıştır.

Asi: Sıla dizisi ile benzer dönemde 2012 yazında yayınlanmıştır. Asi dizisinin oyuncuları da Yunan dergilerine kapak olmayı başarabilmişler.

Adanalı: 2013 yılında gösterimi süren ve Yunanistan’da beğenilen bir dizidir. Dizi adıyla Facebook üzerinden açılan sayfa çok sayıda Yunan izleyici tarafından beğenilmiştir.

Karadayı: Kenan İmirzalıoğlu Yunanistan’da en çok beğenilen aktörlerden biridir. Ezel dizisiyle Yunanistan’da büyük bir hayran kitlesi elde etmeyi başardı. Karadayı dizisi de tıpkı Ezel gibi Yunan izleyicisi tarafından büyük heyecenla karşılanmıştır. Daha Karadayı yayınlanmadan çok sayıda Yunan magazin dergisi Kenan İmirzalıoğlu’nu konu yapmıştır.

Fatmagül’ün Suçu Ne: Daha ilk bölümden yüksek reyting alan dizi Türkiye ilk yayınlandığında aldığı tepkilerin benzerini Yunanistan’da da almıştır.

Yunanistan’da yayınlanan, gösterilen, izlenen Türk dizilerini ele aldığımız yazımızda son bir konudan bahsetmekte fayda var. Bu başarıyı kimileri ekonomik krize, kimileri ise Yunanlıların Türk kültürüne olan merakına bağlıyor. Diziler dublajsız, alt yazılı olarak yayımlanıyor. Ülkede Türkçe kurslarına olan talep artmış. Sonuç olarak Türk dizileri Yunanistan’da beğeniliyor ve insanlarda Türkiye’yi görme isteği uyandırıyor.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir