Göz Teması Kurmak, Göz Teması İle Etkilemek

Göz teması kurmak ve göz teması ile karşıdakini etkilemek sunumda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisidir.

Göz teması

Toplum karşısında konuşurken dinleyenlerin hepsiyle yaklaşık iki saniye kadar göz teması kurulması gerekir. Sürekli belirli bir kişiye bakılırsa diğer dinleyiciler bir süre sonra konuşmacıyı dinlememeye başlar ve olay kişiselleşir. Diğerleri dışlanmış hisseder. Bunun sonucu diğer kişilerle konuşmacı arasındaki iletişim kesilir. Bazen dinleyicilerden bazılarının dikkati başka şeyler üzerinde yoğunlaşmış olabilir. Onlarla göz göze gelinemediğinde bu durumun farkına varılıp müdahale edilebilir.

Kendini tanıtmak.

Kendinizi tanıtırken adım x soyadım y şeklinde yapmanız tutuk bir başlangıca sebep olacaktır. Zaten dinleyici x’in adınız y’nin soyadınız olduğunu anlayacaktır. Bunun yerine ismim x y şeklindeki tanıtım doğru olur.

Bir toplantı ve sunumda karşılaşılan en önemli tehlikelerden birisi konuşmacının kendini tanıtırken desteklediği takımı söylemesidir. Karşısındakiler kendi takımındansa bu bir avantaj olabilir. Ancak bu bir risktir. Anlamsız bir tartışmayı başlatabilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bir şey söylediğinizde karşıdan nasıl bir tepki alacağınızı önceden düşünmenizdir. Her zaman iyi bir tepki gelmeyebilir. Benzer biçimde konuşmacının memleketini söylemesi desteklediği takımı söylemesinden daha sempatiktir. Ancak bu da gereksiz tartışmalara neden olabileceği için zaman kaybına neden olabilir.

Teknik donanım

Teknik donanımın siz sunuma başlamadan kurulu olduğundan emin olun. Herkes toplanmış sizi beklerken sizin bilgisayar ve projektörle uğraşmanız çok hoş görünmeyecektir.

Göz Teması Kurmak, Göz Teması İle Etkilemek sunduğunuz konu ne olursa olsun size artı katacaktır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir