Kartvizit Nasıl Tasarlanır, Kartvizit Nedir Ne İşe Yarar

kartvizitKartvizit Nasıl Tasarlanır Nedir Ne İşe Yarar konusunu bu yazımızda ele alacağız. Kartvizit insanların isim, kurum ve iletişim bilgilerinin yer aldığı karttır. Kartvizit bir iletişim aracıdır. Bu nedenle kartvizitlerde iletişim bilgileri olmazsa olmazdır.

Kartvizitlerin nasıl tasarlandığı hakkında doğru olmayan bilgilerle karşılaşılmaktadır. Günümüzde amacından sapmış tasarımlarla sıkça karşılaşırız. Aslında kartvizit tasarımında çok kolay ama olmazsa olmaz kurallar vardır. Öncelikle, kartvizit rahat okunabilmelidir. Kartvizitte iletişim bilgileri olur ve sizi tanıtır. Bu bilgiler okunabilecek seviyede değilse amaçtan sapılmış olur.

Kartvizitlerin tasarımı hakkında diğer kural, şirketin adresinin okunamaması veya kartvizitte görünmemesi ile ilgilidir. Bu durum profesyoneller tarafından, şirketin adresinin bilinmesinin istenmediği şeklinde algılanır. Bu da sizin güvensiz olduğunuzu yansıtır. Şirketin belirli bir adresinin olmadığını düşünenler de olabilecektir.

Bir kartvizitte bulunması gereken iletişim bilgileri şunlardır:

Şirketin adı ve adresi

Kişi adı, soyadı ve unvanı

Kişi telefon numarası ve varsa faks numarası

e-posta adresi

Tasarımda ayrıca kişinin fotoğrafının bulunmasının bir anlamı yoktur.

Kartvizit nasıl tasarlandığı hakkında dikkat edilmesi gereken diğer faktör de kartvizit boyutlarıdır. Kartvizit boyutları cüzdanlara sığabilmesi için kredi kartı büyüklüğündedir. Kartvizitte teknik sorun olmamalıdır. Sorun size ve kurumunuza yapışır ve bir daha da imajınızı düzeltmeniz kolay olmaz. Bu yüzden kartvizit basan uzman kuruluşlara başvurabilirsiniz.

İşe yarar bir kartvizit sade ve basit olmalıdır. Çok renkli kartvizitleri göz problemi olan kişiler okuyamaz.

Yine kartvizitin işe yarar olabilmesi için arka planına herhangi bir fotoğraf koymamak gerekir. Yazıların okunmasını engelleyebildiğinden tavsiye edilmez.

Bazı kartvizitlerde şirketin adı, amblemi ve fotoğrafı yer alır. Kartvizit tasarımında, bir değerle ilgili üç kavram gereksizdir. Kartvizitin görevi özetle iletişim bilgileri vermektir. Kişi zaten başka değerlerle ilgileniyorsa kartvizitteki iletişim bilgilerini kullanarak size ulaşacaktır.

Yine bazı kartvizit tasarımlarında kişi isminin kurum isminden önce yer aldığını görürüz. Bu yanlış bir tasarımdır. Kartvizitlerde, kişi ismi kurum isminin üzerinde yer almamalıdır.

Kartvizitinizde şirketinizin amblemini kullanacaksanız doğrusunu kullanın. Yanlış veya değiştirilmiş amblem kesinlikle kullanmayın.

Özetle bir kartvizit nasıl tasarlanır, nedir ne işe yarar konusu hakkında şunu söyleyebiliriz. Kartvizit iletişim bilgilerinizi başkalarına verdiğiniz karttır. Kartvizit yaparken konulacak gerekli bilgiler dışındaki süslemelerle çok fazla ilgilenmeyin.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir