Konuşmacının Dikkat Etmesi Gerekenler, Uyması Gereken Kurallar

4.3.Yazımızda, konuşmacının dikkat etmesi gerekenler ve konuşmacının uyması gereken kuralları ele alacağız. Bir sunum esnasında konuşmacının duruşu sunumu etkileyen, başarılı veya başarısız yapan önemli bir faktördür.

Ellerin ve kolların konumu

İletişim esnasında kolları önde bağlayıp kapanmamak gerekir. Bu duruş, savunma duruşudur. Konuşmacı olarak her şeyi bilmek zorunda değilsiniz. Bilmediğimiz şey hakkında biliyormuş gibi yapmanız size olan güvenin azalmasına ve verilmek istenen değerin küçümsenmesine yol açar.

Elleri arkada bağlamak da iyi bir duruş şekli değildir. Bu, askeriyeden gelen bir duruş şeklidir. Komutan bu şekilde durur çünkü askerler hazır ol vaziyetinde bekliyordur. Aradaki hiyerarşiyi hissettirir. Bu da aslında saldırgan bir tavırdır. Ben senden üstünüm izlenimi verir.

Sunuma kötü hazırlanılmışsa sorular karşısında sunucu kollarını kapatır. Bu kişinin geliştirdiği savunma mekanizmasının göstergesidir. Karşınızdaki de sizin panik yaşadığınızı anlayacaktır. Kolları bağlayıp çekilmek yerine bir yerde hatalı bir şey söylemişseniz özür dileyin konu hakkında yardım isteyin. Dürüst olup karşı tarafın bilgisini nasıl paylaşacağınızın yolunu aramaya çalışırsanız size bilgi gelir. Gereksiz savunmalar yapıp karşı tarafı savunmalarla geçiştirmeye çalışırsanız bilgi değil kişisel çatışma doğar.

 

Konuşmacının duruşu

İnsan vücudu hareket etmeye meyillidir. Hastanede çok uzun süre yatan insanların belirli yerlerinde yaralar oluşur. Konuşmacının sürekli belirli bir yerde oturarak yaptığı sunumlar hem kendisini rahatsız edecektir, hem arkadaki dinleyicilerle göz göze gelemeyecektir, hem de dinleyiciyi sıkacaktır.

Dinleyiciye uzak kalmamaya ve dinleyici ile aranızda bir şey olmamasına dikkat edin. Bu, sizin samimiyetinizi gösterir. Sunum esnasında mümkün olduğunca dinleyiciye yaklaşın. Tersi sunumdan korktuğunuz, çekindiğiniz anlamına gelir.

Kürsü sunumları genelde iletişimi engeller. Kürsü veya masa konuşmacı tarafından bir güç olarak görülür. Genelde konuşmacı konuşmaz. Sadece yazdıklarını okur. Dinleyicilerle göz göze gelmekten kaçınır. Dinleyici onun vücut hareketlerini, samimiyetini göremez. Genelde de kürsü konuşmacıları soru almazlar veya almak istemezler.

Sunumları uzaktan kumanda ile ilerletmek avantajdır. Kendiniz bilgisayarın yanına gidip değiştirdiğinizde veya bir başkasına değiştir emri verdiğinizde dikkat dağınıklığı olur.

Konuşmacının vücudunun duruşu

Genelde insanlarda vücudun duruş bozukluğu vardır. Etrafımızda dimdik duran çok az insan görürüz. Beğendiğimiz ünlülere baktığımızda dik durduklarını görürüz. Vücut ne kadar dik durursa bel kemiklerinin arasındaki sinirler o kadar az ezilir. Bu sinirler ne kadar az ezilirse o kadar sağlıklı ve rahat hareket gerçekleşir.

Konuşmacı konuşma esnasında bilgisiz olduğunu hissettiği anda panikler. Gelen soruları yanıtlayamama düşüncesi kişide rahatsızlığa neden olur. Bunun sonucu da içgüdüsel olarak cenin pozisyonuna yaklaşır. Kontrolünü kaybeder. Eğer kişi bir ürünü pazarlıyor ise karşı taraf hiçbir zaman onun istediği şartları kabul etmez.

Konuşmacının dikkat etmesi gerekenler ve konuşmacının uyması gereken kurallar hakkında değinebilceğimiz son konu konuşmacının panik halindeki davranışlarıyla alakalıdır. Kolları sıvamak, ceketi ani bir hareketle çıkarıp bir yere koymak yoğun bir mücadeleye hazırlık anlamına gelir. İlk aşamalarda yapılırsa saldırganlık hissiyatı verir.

You may also like...

1 Response

  1. burak diyor ki:

    konuşmacının dikkat etmesi gereken en önemli şey bence önüne konan şeyi yememmektir. genelde kalitesiz abur cubur koyarlar konuşmanın sonunda konuşanın midesi bozulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir