Sunum Önerileri ve Sunum Öncesi Yapılması Gerekenler

4.1.Sunum yapacaklara sunum önerileri vermeden ve sunum öncesi yapılması gerekenleri söylemeden önce şunu bilmek gerekir ki kişi anlatmak istediğini karşısındakine anlatabiliyorsa başarılı bir iletişim gerçekleşmiş olur. Kişinin x dediğini karşısındaki de x olarak anlamalıdır. Bir iletişim esnasında örneğin bir ürünü pazarlarken sıkça yapılan bir hata vardır. Kişi kendinin bildiğini karşı tarafın da bildiğini düşünür. İletişimde önemli olan bir konuyu anlatmak değil karşı tarafın o konu hakkında ne kadar anladığıdır.

Aslında sunum kurallarını öğrenmek için öyle sayfalar dolusu bilgiler okumanıza gerek yoktur. Sunum önerileri basit ve anlaşılırdır. Ancak doğru şekilde uygulamak için belirle bazı kuralları göz önünde bulundurarak topluluk önünde birkaç pratik yapmanız gerekir. İnsan beyninin algısı tekrarlara bağlıdır. Hata yapabilirsiniz. Panik yapmanıza gerek yok. Samimiyetle o hatayı düzeltmek için çaba harcadığınız sürece sorun çıkmayacaktır.

Sunum öncesinde yapmanız gereken ilk şey psikolojik olarak sunucunun kendisini hazırlamasıdır. Genelde insanlar yaptıkları şeye çok güvenir ama bunu test etmesi gerekir. Testi sunum esnasında yapmayın. Sunum öncesi sunumu başkasına yapın. Bu sayede ne tip tepkiler alabileceğinizi, süreyi ne ölçüde kullanabileceğinizi önceden gözlemlemiş olursunuz. Ayrıca prova sunum gerçekleştirdiğiniz kişiden sizi eleştirmesini isteyin. Bunu uygularsanız dinleyicinin karşısına çıktığınızda daha güvenli olursunuz. Yaptığınız bu test sayesinde sunum esnasında karşılaşabileceğiniz teknik sorunlarla karşılaşma riskiniz azalır. Örneğin bir değişiklik yaparsınız bunu kaydetmeyi unutmuş olabilirsiniz. Ön sunum sayesinde bu hatanızı önceden görebilirsiniz.

Sunum önerisi olarak yapılabilecek diğer tavsiye dürüstlük ile ilgilidir. Eğer yetiştirmeniz gereken sunumu yetiştiremeyecekseniz bunu sunumdan bir-iki gün önce mutlaka sunum yapacağınız topluluğa bildirin. Ancak sebeplerinizin geçerli olması gerektiğini unutmayın. Sebeplerinizin geçerliliğinin sizin tarafınızdan onaylanması yeterli değildir. Sebebiniz ne olursa olsun karşı taraf her türlü olumsuzluğu negatif olarak kaydedecektir. Tek negatif kayıt pek önemli olmayabilir. Ancak birden fazla negatif kaydın olması karşı tarafta ciddiye alınmama kaygısı oluşturacaktır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir