Sunum Sonu

4.7.Sunum sonunda konuşmacı ne yapmalı konusuna açıklık getireceğiz ama önce grup sunumları hakkında bilgi verelim.

Grup sunumları

Örneğin 4 kişi sırasıyla sunum yapacak. Biri ayakta sunum yaparken diğer üçünün pasif biçimde ayakta beklemesi hoş bir görüntü oluşturmaz. Yakınlarda oturacak bir yer ev sahibi tarafından sağlanabilir. Pasiflerin oturması önemlidir çünkü bir süre sonra sıkılıp yorulacaklardır. Ayrıca dinleyicilerin dikkati pasiflerin üzerinde yoğunlaşabilecektir. Diğer taraftan, pasiflerin tamamen gereksiz olduğunu düşünmemek gerekir. Pasifler oturarak izleyicileri izleyebilir. Kimin ilgili kimin ilgisiz olduğunu görebilir.

Birden fazla kişi bir sunum yapacaksa tek tek çıkıp sunmaktansa ikili sunum yapmak daha iyidir. Bu karşı tarafın ilgisini ayakta tutmak açısından faydalıdır. Ayrıca kişiler sırayla sunum yapacaksa birinin bitirdiği cümleden diğerinin devam etmesi yani arada kopuklukların olmaması hem dinleyicinin hoşuna gider hem de ekip halinde sunuma hazırlanıldığı imajını verir.

Bir soru geldiğinde ekipte sunum yapan kişinin zorlandığını hissederseniz sunum yapan kişinin yanına gidip ‘Dilerseniz bu soruyu ben cevaplayayım.’ diyebilirsiniz. Soruya gruptan herkesin bir ağızdan cevap vermeye çalışması iletişim kopukluğunun göstergesidir.

Konu dışı konuşmalar ve müdahale.

Bir toplantıda toplantıya katılanlar kendi aralarında konuşmaya başlamışsa ve konuşmacının anlattığının dışında bir konuşma oluyorsa kontrol kaybedilmiş demektir. Konuşmacının müdahale etmesi gerekebilir. Ancak bunu yaparken çok kibar olmalıdır. ‘Bir sorunuz mu var?’, ‘Sorunuz varsa yardımcı olayım.’, ‘Anlaşılmayan bir şey var mı?’ şeklinde yaklaşılmalıdır. Müdahale edilmezse bu diyaloglar sürer. Hatta bir süre sonra konuşmacı kendini konudan uzak olan bu diyalogların içinde bulur. Müdahalelerde ‘Bana bir şey sormayacaksanız ben gideyim.’ şeklindeki müdahale yaklaşımı doğru değildir. Bu iletişimi bitiren bir müdahaledir. Müdahalenin amacı iletişimi devam ettirmek olmalıdır.

Sunum sonu.

Son slaydınızda x kurumuna teşekkür ederiz ifadesini kullanın.

Konuşmacı sunumunu tamamladıktan sonra dinleyicilere dinledikleri için teşekkür etmelidir. Dinleyicilerin sormak istedikleri başka bir şey olup olmadığı sorulmalıdır. Bu, karşı tarafa açıldığımızın bir göstergesidir.

Sunum sonunda genelde sunumu sizden isteyeceklerdir. Karar size aittir. İsterseniz verirsiniz. Paylaşmak istemiyorsanız kibarca ‘Paylaşım için şirketin izni gerekiyor.’ diyebilirsiniz. Ancak net olarak paylaşmak istemediğinizi gösterin.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir