Sunumda Dürüstlük

Bir sunumda dürüstlük konuşmacının ileride işini kolaylaştıracak önemli bir konudur.

Gereksiz ayrıntıya girmeyin.

Bir konu hakkında bilgi veriyorsanız gereksiz ayrıntıya girmeyin. Anlatacağınız içerik karşı tarafın ilgi alanıyla alakalı olsun. Kendi istediğini değil karşı taraf ne istiyor onu düşünerek anlatım gerçekleştirin. Sunum esnasında dinleyicinin beklentisini karşılayabildiğiniz ölçüde kontrolü elinizde bulundurabilirsiniz. Çıktığında dinleyicilerin beklentisini karşılayamıyorsanız kontrolü kaybedersiniz. Örneğin eğer bir cep telefonu satıyorsanız müşterinize cep telefonunun hangi fabrikada üretildiğini anlatmanızın gereği yoktur.

Dürüst ve net olun.

Konuşmacı sunum esnasında x konusunu araştırdım şeklinde bir cümle kurabilir. Daha sonra x konusu hakkında bir soru geldiğinde konuşmacı savunma mekanizmasını harekete geçirerek x konusunu araştırıyorum şeklinde bir cümle kurması konuşmacının güvenilirliğini sarsar. Gerçek dışı gereksiz cümleler, konuşmanın gidişatındaki algıyı olumsuz olarak etkiler.

Önemli bir bilgiyi bilmiyorsanız söylemeyin. Bu bir rakam olabilir, rakamın birimi olabilir. Karşı taraf için gerçekten önemli bir veri olabilir veya sizi sınıyor olabilir. Dürüst ve net olmak konuşmada sahip olunması gereken özelliklerdir.

Konuşmacı bir konuyu savunurken dinleyicilerden gelen tepki üzerine fikrini değiştirebilir. Öncesindeki savunduğu şey dinleyiciler üzerinde bir etki bırakır. Bu konuşmanın devamında derinleşmeye başlar. Daha sonra fikrini değiştirmesi bu etkiyi bertaraf eder. Yeniden aynı etkiyi oluşturmak imkânsıza yakındır.

Bir konuşmacı olarak bir yere çıkıyorsanız açık, net, dürüst ve en önemlisi bilgili olun. O konu hakkında bilginiz yoksa kesinlikle çıkmayın. Çünkü hangi sorunun size yöneltileceğini kimse bilemez. Genelde birisi bir yere çıkmışsa ve insanlar da konuya hâkimse mutlaka bir şey sormak isteyeceklerdir.

İçselleşmeyin.

Konuşmacı bazen sunumunda içselleşebilir. Yani kendi hayatından, hayal kırıklıklarından vs. bahsedebilir. Bunu sempatik ve pozitif bir biçimde de yapabilir. Ancak bu durum her zaman olumlu sonuç doğurmaz. Karşısındaki dinleyiciyi kaybedebilir veya söylenen içsel cümleler iyi niyetli de olsa dinleyiciler tarafından farklı algılanabilir.

Sunumda dürüstlüğü sağladığınızda ve içselleşmediğinizde sunumu rahat biçimde sürdürüp tamamlayabileceğinizden emin olun.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir