Sunumda Soru Almak

Sunumda Soru almak önemlidir.

Konuşmacının sesini en arkada duran dinleyici duyabilmelidir. Bu, konuşma esnasında dinleyicilerin rahat biçimde konu hakkında düşüncelerini paylaşabilmelerine olanak verir. Herhangi bir sebepten ötürü iletişim koptuğunda her birey kendi iç iletişimine başlar. Bu durum karşılıklı iletişimin amacından sapmasına yol açar. Kişi, iyi bir iletişim kurmak istiyorsa karşı tarafın algısını açabilmelidir. Bilgisini aktarırken karşı tarafın da tepki vermesini sağlamalı ki algıladığını anlayabilsin. Bu nedenle karşı taraftan konu hakkında soruların gelmesi iyi iletişimin göstergesidir.

Sunum esnasında konuşmacı mümkün olduğunca kendisine yöneltilen bütün soruları duymaya çalışmalıdır. Dinleyicilerin arasında sizin projenizi onaylayacak müdür olabilir. Konuşmacı soruları algılayıp atlamamaya çalışmalıdır. Eğer atlarsa sorusu atlanan kişide memnuniyetsizlik oluşacaktır.

Biri size soru sorduğunda cevap verirken illa sürekli soran kişiye bakmanız gerekmez. Göz temasını tüm dinleyicilerle kurmayı cevap verirken de sürdürün.

Sunumlarda karşınızdakilerin seviyesi ne olursa olsun sorularına samimiyetle cevap verin.

Soruları cevaplamak zaman alacaksa kibarca önce sunumu bitirelim daha sonra soracağınız varsa sorarsınız şeklinde söyleyip sunumu sürenizi aşmadan tamamlamaya çalışın. Sorunun cevabını belki ileride verecek olabilirsiniz. Ancak sunum sonunda kesinlikle dinledikleri için teşekkür edip varsa soru alınmalıdır.

Eleştiriye açık olun.

Eleştiri almak önemlidir. Bu sayede insanların algılarının yapmak istediğiniz işle ilgili hangisi sizin işinize yarıyorsa onu alıp o bölümü düzeltebilirsiniz, geliştirebilirsiniz, değiştirebilirsiniz. Her gelen eleştiriyi beyninize negatif olarak kaydetmeyin. İşinize yaramıyorsa değiştirmeyin. Ancak hiçbir zaman gelen eleştiriye saldırgan cevaplar vermeyin.

Bir ürünü pazarlarken müşteri küçük ayrıntılarda şöyle olsa daha iyi olurdu şeklinde bir tavır takınıyorsa bu sizin başarılı olduğunuz, o ürünün satıldığı anlamına gelir. Genel stratejinizi, genel kavramınızı değil de ufak bir ayrıntıda kibarca bir kendi egosunu işin içine katıyorsa siz başarılısınızdır. Gelen yorumlar daha çok ego tatminidir.

Sunumda teknik imkânsızlıklardan dolayı eleştiri alan bir çalışma gösterebiliriz. Bu imkansızlığı söyletin ama yine de bir eleştiri gelirse eleştiriye bahane üreterek cevap vermeyin. Böyle başlayan tartışmalar genelde sonuca varmaz. Eleştirisi için teşekkür edip dikkate alacağınızı söyleyin. Bu şekilde eleştireni kendi tarafınıza alırsınız. Dinleyeni karşınıza alırsanız hasmınız, yanınıza alıyorsanız arkadaşınız olur.

You may also like...

1 Response

  1. serkan diyor ki:

    Sunum sonunda konuşmacı sorular var mı der. soru sorarsınız ama soruya soruyla karşılık verirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir