Çin Çayı zayıflatır mı Kilo Verdirir mi

cincayiYazımızda Çin çayı ile ilgili bilgi verecek Çin Çayı zayıflatır mı Çin çayı Kilo Verdirir mi sorusunu yanıtlayacağız.

Çoğu insan Çin çayının kilo verme konusunda etkili olduğunu duyduğunda Çin çayının zayıflatma hususunda merak eder. Bu konuda meraklıysanız yalnız değilsiniz. Daha çok Çin’de yetişen bu tip yeşil çay hakkında geniş araştırmalar yapılmış sonuçlar ortaya konmuştur. Bu sayede Çin’de yetişen yeşil çay çeşidi ile ilgili kilolarından kurtulmak için diyet yapan insanların merak ettiği pek çok soru yanıtlanmıştır.

Çin çayının zayıflamada etkisi konusunda yapılan araştırmaların birinde insanlar kullanılmış rastgele seçilen iki farklı grup oluşturulmuştur. Gruplardan birisine son dönemlerde zayıflama konusunda etkili olduğu yönünde popüler olan Oolong çayı diğer gruba ise Çin’de yetişen yeşil çay verilmiştir. Her iki grup da aynı diyet programını uygulamıştır. Belirli bir süre sonra yapılan kilo ölçümlerinde Çin Çayı olarak bilinen yeşil çay çeşidini tüketen grubun diğer gruba göre daha fazla kilo verdiği görülmüştür.

Çin çayının farkı araştırıldığında bu içeceğin zayıflamada etkili olmasını sağlayan içeriği bulunmuştur. Buna göre Çin çayının kilo vermede daha etkili olmasını sağlayan tek bir madde içeriği vardır ve bu içerik kanser riskini de azaltan kateşindir.

Kateşin ne işe yarar? Kateşinin kilo vermede etkisi nasıldır? Kateşin vücut metabolizma sistemini hızlandıran güçlü bir maddedir. Kateşin ile metabolizma hızının artması sayesinde yağlar daha hızlı sindirilir ve eğer kişi aşırı kiloluysa hızlı bir şekilde kilo vermeye başlamasını sağlar. Benzer şekilde, sistemde yer alan yağların erimesini sağlayan sindirim enzimlerinin salgılanması da kateşin sayesinde olur. Ayrıca kateşin yeni yağların oluşumunu engelleyen ve bu sayede de yeni kilo alma durumunu zorlaştıran bir maddedir.

Yeşil çay ayrıca iştah düzenleyici olarak çalışır. Bunun nedeni leptin olarak bilinen hormonun varlığıdır. Sonuç olarak, yeme konusunda kendine engel olamayan kişiler bu sayede yeme alışkanlıklarını düzene sokabilirler. Kilo vermek için tıkınana kadar yemek kadar çok az yemek de iyi değildir. Bu nedenle Çin çayı düzenli yeme alışkanlığı kazandırıcı bir özelliğe sahiptir. Fakat bu aşırı alınan leptin hormonun diğer bir etkisinin de iştahı artırabilmesi olduğu unutulmamalıdır. Sonuç olarak istenen sonucu elde edebilmek için Çin çayının tüketildiği miktarın doğru ayarlanması gerekir.

Vücudun metabolizma hızını artırarak fazladan ısı üretebilmesini sağlayan reaksiyona termojenez denmektedir. Termojenez ile vücut ekstra ısı üretebilir. Bu faaliyet esnasında metabolizma hızının artması durumu da söz konusudur. Çin çayı özü itibarıyla termojenez özelliği olan bir içecektir. Sinirler arasında kimyasal iletim sağlayan nörotransmitterleri otomatik olarak etkileyen Çin çayı metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Bu sayede vücut hem fazla yağlardan hem de vücutta birikmiş atık ürünlerden kurtulur.

Çin çayı hangi yağları yakar? Çin çayının özellikle kalça çevresindeki, uyluk kısmındaki ve bel çevresindeki yağlardan kurtulma konusunda etkili olduğu görülmüştür. Bunun anlamı Çin çayının özellikle kadınlar için önemli olduğudur. Çünkü kadınlar için bu bölgelerdeki yağlardan kurtulmak çok daha zordur.

Çin Çayı zayıflatır mı Kilo Verdirir mi başlıklı yazımızda Çin çayı hakkında son olarak bilinmesi gereken birkaç önemli husustan bahsedeceğiz. Çin çayını sadece Çinlilere özgü eski bir gelenek olarak görmemek gerekir. Aksine, zayıflamak isteyenler Çin çayı ile bunu gerçekleştirebileceklerini bilmelidirler. Her şeyden önemlisi Çin çayını kilo vermede tüketmek ciddi zararları olan riskli bir yol değildir. Ancak unutulmaması gereken önemli bir nokta vardır. Çaylar konusunda tecrübeli olanların bildiği genelde doktorlar uzun süreli kilo verme diyetlerinin içinde çayı önermezler. Bu yüzden farklı faydaları da bulunan bu içeceği yalnızca kilo verme adına değil sağlık için de içmekte fayda vardır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir