Diyet Hakkında Ve Zayıflama İle İlgili Sorular, Kilo Verme Yorumları

kiloYazımızda zayıflama ile ilgili ve diyet hakkında çok merak edilen soruların cevapları ile yağ yakma ve kilo verme ile ilgili yorumları bulabileceksiniz.

Kahvaltı zayıflatır mı? Kahvaltının gerçekten zayıflattığı diyet yaparak zayıflamayı başaranlar arasında yapılan geniş kapsamlı bir çalışmada görülmüştür. Kahvaltının kilo vermede etkili olduğunu bilenler aslında bunun günün geri kalanında daha az yemeye neden olmasından kaynaklandığını düşünürler. Fakat gerçek farklıdır. Kahvaltı zayıflatıyor çünkü kahvaltı yapan insanlar daha aktif oluyor ve metabolizmaları daha hızlı çalışıyor.

Kilo vermek için ne kadar egzersiz yapmalıyız? Gün içerisinde ortalama tempoda aktif olan kişiler için günde bir saatlik egzersiz idealdir. Örneğin günde 6 veya 7 kilometrelik hafif tempoda yapılan koşularla yağ yakma açısından gereken yapılmış olur.

Uzun süren daha kolay aerobik hareketleri mi kısa süren fakat ağır ve zorlayıcı hareketler mi daha fazla yağ yakılmasını sağlar? Bu aslında kolay bir matematik hesabıyla cevaplanabilecek bir sorudur. Yaptığınız hangi hareket daha fazla kalori yakılmasını sağlıyorsa daha fazla yağdan kurtulmanızı da sağlar. Spor yapmanın yağ yakıcı yönü normal vücut temposundan kalori tüketimini sağlayabilecek uzunluğa erişen aktivitelerin bu süre esnasında yapılmasıdır. Normal yürüyüş ve hızlı yürüyüş tempolarının ard arda yinelenmesi bu açıdan önemlidir.

Tüm yiyeceklerin kalorisi eşit midir? Örneğin bir 50 kalori değerine sahip çikolata ile aynı kalori değerine sahip olan greyfurtun kilo almaya etkisi aynı mıdır? Bu sorunun cevabı aslında insanlar tarafından yanlış bilinmektedir. 50 kalori içeriğine sahip çikolata ile aynı kalori değerine sahip greyfurt aynı etkiyi sağlar. Hatta meyvenin ekstra vücutta doldurucu özelliği vardır.

Karbonhidrat bağımlılığı diye adlandırılan bir durum var mıdır? Karbonhidrat bağımlılığını kanıtlayan bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

Kilo vermek için yemek saatlerinin önemi var mı? Teorik olarak yoktur. 24 saatlik periyot boyunca 2000 kalorinin üzerinde yemeyi düşünüyorsanız, yemek yediğiniz saatin hiçbir önemi bulunmamaktadır. Fakat şunu unutmamanız gerekir ki akşam saatleri çoğu insanın aşırı yeme eğilimi olduğu vakitlerdir.

Neden her zaman son 3-5 kilo verilmesi en zor kilodur? Siz hafifleştikçe metabolizma hızınız yavaşlar. Bazen son kiloların vücut için önemli olduğundan bedeniniz kaybetmek istemez. Bu nedenle yeterli düzeyde formda bir vücuda sahip olduğunuzda son birkaç kilodan kurtulmak için aşırı çaba harcamamanız gerekir.

Zayıflama ile ilgili ve diyet hakkında çok merak edilen soruların cevaplandığı ayrıca yağ yakma ve kilo verme ile ilgili yorumların yer aldığı yazımızda son bir konudan bahsedeceğiz. Yemekleri azaltarak zayıflamaya çalışanlar yiyecekleri 4,5 veya altı küçük parçada ayrı zamanda yemektedir. Bu yeme şekli ile bir kerede yemek arasında fark var mıdır? Çoğu insan için küçük parçalarda yemek kilo verme açısından avantajlıdır. İnsanların belirli zamanlarda açlığını gidereceğini düşünmesi plansız yapılan tüketimlerden formda kalma adına daha etkilidir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir