Dukan Diyeti Evreleri Nelerdir, Dukan Diyeti Safhaları, Dukan Diyeti Aşamalarında Neler Yemeliyiz

dukan1Dukan Diyeti Evreleri Nelerdir, Dukan Diyeti Safhaları, Dukan Diyeti Aşamalarında Neler Yemeliyiz… Dukan diyetini konu aldığımız yazımızda Dukan diyeti aşamalarında neler yemeliyiz, Dukan Diyeti safhaları, Dukan Diyeti evreleri nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

Dukan diyeti popüler bir Fransız diyetidir. Dukan diyeti insanların diyet yapma hususunda bildiklerini değiştiren bir zayıflama programıdır. Doktor Dukan tarafından geliştirilen yöntemleri içerir. Lezzetsiz ve sahte yiyeceklerden çok daha fazlasını içerir. Kilolarından kurtulmak için Dukan diyeti yapanlar diyetin tüm safhalarında lezzetli ve besleyici gıdaların tadını çıkarabilirler.

Dukan diyeti nedir kısaca tarif edersek toplamda dört safhadan oluşan bir kilo verme programıdır. Bu programın sonuçta sağladığı kilolardan hızlıca kurtulma ve kaybedilen kiloları yeniden almama şeklinde özetlenebilir.

Dukan diyetinin birinci aşamasına atak aşaması denir. Dukan diyetinde öncelikle yağsız, saf proteinlerle vücuttaki yağlara karşı saldırı gerçekleştirilir. Burada yağsız, saf proteinden oluşan yiyeceklerden bazıları Dr. Dukan tarafından önerilmiştir. Dr. Dukan ilk aşamada yalnız bu tür yiyeceklerin yenmesini tavsiye etmiştir. Yağsız, saf proteinlerin bulunduğu yiyecekler arasında tavuk, deniz ürünleri, yağsız biftek ve yağsız but örnek olarak verilebilir. Balık veya tavuk gibi yiyecekleri yerken limon suyu kullanabilirsiniz. Yalnız Dukan diyetinin ilk aşamasında dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi yağlı etlerden uzak durmanız gerektiğidir.

Dukan diyetinin ikinci aşaması basit tanımıyla yol alma adımının atıldığı evredir. Her gün proteinle beslenmeye ek olarak onaylanmış uzun bir sebze listesi de proteine ek olarak öğünlere ilave edilir. Bu sebzelere örnek vermek gerekirse marul, ıspanak ve brokoli bunların arasındadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus karbonhidrat içeren sebzelerden uzak durmanın gerekliliğidir.

Üçüncü aşama Dukan diyetinde sağlamlaştırma safhasıdır. Bu evrede diyet programına ekmek, yağ oranı düşük tereyağı, meyve, makarna ve diğer yiyecekler eklenir. Fakat bu her yiyeceği sınırsız yiyebileceğiniz anlamına gelmez. Dr. Dukan hangi yiyeceklerin hangi miktarlarda tüketilebileceğine dair açıklamalarda bulunmuştur.

Dukan diyetinin dördüncü ve son aşaması denge sağlama safhasıdır. Bu aşamada hemen her şey ölçüsünde ve dengeli şekilde tüketilebilir. Fakat haftanın 6 günü denge aşaması uygulanabilir. Haftanın geri kalan günü olan yedinci günde ise ilk aşamaya dönülerek tamamen proteinlerle beslenilmesi gerekir.

Dukan diyeti aşamalarında neler yemeliyiz, Dukan Diyeti safhaları, Dukan Diyeti evreleri nelerdir sorularına cevap verdiğimiz yazımızda son olarak bir hatırlatma yapalım. Dukan diyeti ile ilgili Dukan Diyet menüsünde ne yer alır konusu ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir