Dukan Diyeti Yanlış Bilinenler, Dukan Diyeti Yapılan Yanlışlar

dukan3Dukan diyeti hakkında bilgiler vereceğimiz yazımızda genel olarak Dukan diyetinde yapılan yanlışları ve Dukan diyeti hakkında yanlış bilinenleri ele alacağız.

Dukan diyeti popüler diyetler arasında en hızlı yayılan diyetlerden bir tanesidir. Çok sayıda insan bu diyeti uygulamak için acele etmekte az açlık yaşadıkları programı uygulamaları sonrasında hızlı bir şekilde kilo vermeyi ümit etmektedir. Aslında umdukları şey doğrudur fakat kilo verme adına aşırı acele ettiklerinde bazı hataları yapabilmeleri ihtimal dâhilindedir. Yazımızda Dukan diyeti ile ilgili olarak en çok yapılan yanlışlara değineceğiz.

Dukan diyeti yanlışları arasında önemli olanlarından bir tanesi yeterince yememek ve aç hissetmektir.  Geçmişte açlık çektiren ve kalorileri saydıran diyetleri uygulayanlar Dukan diyetinde istedikleri kadar yiyebildikleri fikrine alışmakta zorluk yaşarlar. Genel olarak kilo vermenin tüm zaman dilimlerinde açlık çekilmesini gerektirdiği yanlış düşüncesi bu kişiler arasında yaygındır. Dolayısıyla, Dukan diyetinde yeni uygulamaya başlayan bu düşüncedeki kişiler bilinçsiz bir şekilde porsiyon büyüklüklerini kısarak tok hissetmelerini engellemeye ve diyette ve kilo verme sürecinde oldukları düşüncesini hissetmeye çalışırlar. Fakat kilo vermek için her zaman aç hissetmek gerekir düşüncesi doğru olmayan bir düşüncedir. Dukan diyetinin özelliklerinden bir tanesi az açlık gerektiren bir diyet programı olmasıdır. Dolayısıyla bu kilo verme programını takip edenlerin açlık hissetmemeleri gerekir. Eğer aşırı açlık hissediyorsanız bu Dukan diyetiyle çelişkili bir durumdur ve yapmanız gereken listede bulunan izin verilen yiyeceklerden yemektir.

Dukan diyeti yapılan yanlışlarından ikincisi yeterli çeşitlilikte bir yeme programına sahip olmamaktır. Dukan diyeti ilk kez uygulanmaya başlandığında birkaç sefer Dukan diyet kitabına başvurulması olanaklıdır. Dukan diyetinde hangi yiyeceklere izin verilip hangilerine verilmediğini birkaç sefer kontrol etmek doğal bir durumdur. Dukan diyetinde izin verilen yemek listesinin hafızada kalabilmesi için en azından bir veya iki haftayı bulabilir, bu nedenle Dukan diyeti ile uyumlu yiyecekleri bir araya getirmek ikinci olarak bu işin doğasında olan çabayı gerektirir. Bazıları için, ilk kez tanıştıkları bir yiyeceği sevmek ve sonrasında buna bağlı kalmak güvenli ve kolay bir yoldur. Fakat böyle planların olumsuz yanı öğünlerin tekrarlı ve sıkıcı bir hal almaya başlamasıdır. Bir zamanlar keyifle ve iştahla tüketilen yiyecekler belirli bir sürenin sonunda zevksiz bir hal alır. Bu  nedenle, yalnız bazı ürünlere takılı kalmamak ve Dukan diyeti menüsünü genişletmek gerekir.

Dukan diyeti ile ilgili olarak yanlış bilinenlerden diğeri sürekli olarak tartılmaktır. Dukan diyeti esnasında özellikle ilk aşama olan atak aşamasında kilo verme çok hızlı bir şekilde gerçekleşebilir.(Yazı henüz tamamlanmamıştır.) Yazının devamını birkaç gün içinde sitemizde bulabilirsiniz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir