Endomorf Vücut Diyeti Nedir, Diyet Endomorf Vücut Tipi İçin Nasıl Yapılır

endomorfYazımızda sıkça karşılaşılan endomorf vücut tipine sahip olanlar için diyetin nasıl yapıldığı ve genel anlamda endomorf vücut diyeti nedir konusu ele alınacaktır.

İnsan vücudu her şekil ve ölçüye girebilen bir yapıya sahiptir. Tanımlanabilecek çok sayıda vücut tipi vardır. Örneğin, kalça bölgesi geniş üst kısmı ince olanlar armut şeklinde vücuda sahip olarak tanımlanır. Tersine ağır üst bedene ve ince bacaklara sahip olanlar ise elma şeklinde vücut diye adlandırılırlar. Hem armut şekilli vücutlar hem de elma şeklindeki bedene sahip olanlar endomorf kategorisindedirler. Beden biçimi elma veya armut şeklinde olanlar yuvarlak, düzgün olmayan ve geniş bir görüntüdedirler.

Elbette ki görünüş her şey demek değildir. Ayrıca hızlı bir biçimde kilo almaya meyilli olanlar için de endomorf vücuda sahip tanımı kullanılır. Bu şekilde ani kilo alan kişiler aynı zamanda yeterli egzersiz yapmayanlardır. Fakat ne yazık ki endomorf olanlar aktif bir yaşam tarzına sahip olsalar bile hızlıca kilo almaya meyillidir.

Endomorf olarak doğanların maalesef büyük bir dezavantajı vardır. Endomorf vücutlular kilolarından kurtulmada genelde zorluk çekerler. Fakat bu gerçek endomorf olanlar ne yaparsa yapsın fiziklerini geliştiremez demek değildir. Endomorf olanların düzgün bir beden yapısına sahip olmak için yapabilecekleri çok sayıda şey vardır. Bunlardan birisi de endomorf diyetidir.

Yazımızın bu bölümünde etkili bir endomorf diyeti için birkaç ipucu vereceğiz. Öncelikle tükettiğiniz karbonhidratları bir yere not edin. Gerçekten yağlarınızdan kurtulmada büyük bir problem yaşıyorsanız aldığınız karbonhidratlara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu bakışın görünüşünün önemine odaklanmazsanız takip ettiğiniz diyet büyük anlam ifade edemeyecektir. Endomorf vücutluların aklından çıkarmaması gereken en önemli konu metabolizmalarının karbonhidratları doğal zayıf vücuda sahip olanlar kadar hızlı işleyemediğidir. Zayıflamada sorun yaşamamak için ve kilo almamak için endomorf beden yapısına sahip olanlar karbonhidrat alımını sınırlandırmaları gerekir. Fakat bu diyetten tamamen karbonhidratları çıkarmak anlamına gelmemektedir. Sonuçta her şeyden öte vücudun ihtiyaç duyduğu büyük besin kaynaklarından bir tanesi karbonhidratlardır. Özellikle hızlıca yağa dönüşebilen karbonhidratları fazla tüketmemek gerekir.

Endomorf diyetinde ikinci önemli husus işlenmiş gıdalardan uzak durmanın gerekliliğidir. Normalde, diyetlerde aşırı işlenmiş gıda tüketmenin kötü olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Bunu yapmak aslında endomorf yapıdakilerin diyetlerine ciddi zarar verecektir. Bu tür yiyeceklerin besleyici faydaları olduğu şeklindeki düşüncelere aldanmamak gerekir. Örneğin bu tür yiyeceklerin çoğunun az miktarda yağ içerdiğine dair iddialar vardır fakat aslında çoğunun içeriğinde hızlıca yağa dönüşebilen şeker bulunur.

Yalnızca sağlıklı yağları tükettiğinden emin olmak endomorf vücut yapısına sahip olanların dikkat etmesi gereken diğer bir önemli husustur. Endomorf vücuda sahip olanlar ve bu kapsamda diyet yapanlar arasında yanlış bir düşünce vardır. Bu hatalı fikre göre tüm yağ formlarının endomorf diyete zararı olduğuna inanılır. Fakat basitçe ifade etmek gerekirse bu yanlış bir düşüncedir.

Endomorf vücut diyeti nedir, diyet endomorf vücut tipi için nasıl yapılır başlıklı yazımızda son olarak yağlarla ilgili önemli bir hususa değineceğiz. Aslında, bu yanlış yaygın inanış sebebiyle tüm yağlardan tamamen uzak durmak diyetlerin amacını gerçekleştirememesine neden olur. Trans yağlar ve doygun yağlar sağlığınız açısından zararlı olsa da, sağlığa faydalı olan ve vücudun ihtiyaç duyduğu yağ çeşitleri de vardır. Örneğin yumurta ve balık yağları sağlıklı ve gerekli yağlar arasında yer alır. Bu nedenle kilo vermek ve forma girebilmek için bu tür yararlı besinleri almaya özen göstermek gerekmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir