Metabolizma Hızına Etki Eden Faktörler Yavaşlatan Nedenler

Yazımızda metabolizma hızına etki eden faktörleri sırasıyla ele alacağız. Amacımız metabolizmayı yavaşlatan nedenleri görmek olacak.

Metabolizma tiroid bezinin işlevini yerine getirememesinden etkilenir. Burada hipotiroid nedir sorusu önem kazanır. Basit ifade ile tiroid bezinin yeterince tiroid hormonu üretememesidir. Hipotiroid hastalığının etkilerinden birisi düşük metabolizma hızı ve metabolizma ile ilgili düzensizliklerdir. Hipotiroid hastası olan kişi kilo alır. Hormonsal değişiklikler ve metabolizma hızını yavaşlatma etkisinin yanında, yorulma, depresyon ve güçsüzlük gibi başka belirtilerin de sebebi bu rahatsızlıktır.

Genetik metabolik rahatsızlıklar da metabolizma hızının düşmesinde etkilidir. Metabolizmayı ve kilo almayı etkileyen çok sayıda genetik rahatsızlık ve durum vardır.

Çok az kalori almak da metabolizma hızının düşmesinde etkilidir. Bunun sebebi düşük kalorili beslenme, aç kalma veya iştahsızlık olabilir. Metabolizma, enerjisini ve depoladıklarını korumak için yavaşlar. Bu durum kasların kaybedilmesine sebep olur. Kas hacminin kaybedilmesi de daha fazla metabolizma hızı düşüşü anlamına gelir.

Metabolizma hızı neden düşer sorusunun diğer bir cevabı da uyku bozukluğudur. Kronik uyku bozukluğu doğrudan metabolizmaya etki etmez. Uykusuzluk metabolizma ve iştahı düzenleyen hormonların bir kısmının üretilmesini etkiler.

Stresin de metabolizmayı yavaşlatma etkisi vardır. Bunu dolaylı yoldan metabolizma hızına etki eden hormon üretimine etki ederek yapar. Stresin bazı insanlarda metabolizma hızını artırıcı etkisi de vardır.

Metabolizmayı yavaşlatan nedenlerden bir tanesi de menopozdur. Menopoz döneminde meydana gelen hormonsal değişikliklerin bir kısmı metabolizmayı etkiler. Dinlenme ve hareket halinde düşük enerji tüketimi gerçekleşir.

Metabolizma hızına etki eden faktörlerden metabolizma hızını yavaşlatan nedenlerden bir diğeri yaş etkisidir. Metabolizma hızı yaşın ilerlemesiyle düşüşe geçer. Bazı uzmanlara göre, metabolizma hızındaki düşme 25 yaşında başlar. Metabolizma hızının yaş ile birlikte düşüşe geçmesinin sebeplerinden bir tanesi yaşla birlikte vücuttaki kas miktarının azalmasıdır.

You may also like...

1 Response

  1. fit adam diyor ki:

    spor metabolizmayı hızlandırıyor ve bir süre daha hızlı olan metabolizma devam ediyor, aslında sporun kattığı şey metabolizma ile alakalı bence

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir